fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Co ile lat odbywają się mistrzostwa świata w piłce nożnej?

Mistrzostwa Świata na stałe zagościły w kalendarzu każdego kibica piłki nożnej. Już przeszło 90 lat mundial rozgrzewa serca fanów, którzy obserwują zmagania swoich drużyn w walce o najcenniejszy puchar globu. Przejdź do dalszej części tekstu i dowiedz się, co ile lat odbywają się mistrzostwa świata w piłce nożnej.

Mistrzostwa świata – co ile lat są rozgrywane?

Międzynarodowy turniej piłki nożnej, w którym biorą udział reprezentacje narodowe, odbywa się co 4 lata. Pierwsze zawody zostały rozegrane w 1930 roku w urugwajskim Montevideo. Wyjątek stanowią lata 1942 i 1946, kiedy to z powodu II wojny światowej zostały zawieszone Kongresy Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, na których podejmowano kluczowe decyzje związane z organizacją turnieju i przyznawaniem praw gospodarza mistrzostw świata (linkowanie do tekstu Gospodarze mistrzostw świata).

Dlaczego mistrzostwa świata są co 4 lata? Geneza systemu czteroletniego

Początki mistrzostw świata sięgają lat 70. XIX wieku, kiedy to w 1872 roku zorganizowano pierwszy w historii mecz międzynarodowy. Naprzeciwko siebie stanęły wówczas reprezentacje Anglii i Szkocji. Idea stworzenia turnieju, w którym miałby zagrać reprezentacje narodowe, zrodziła się natomiast w roku 1884. Pierwsze zawody tej rangi nosiły nazwę British Home Championship lub też Home International Championship. Dotyczyły one wyłącznie drużyn brytyjskich – Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii. Mistrzostwa rozgrywano regularnie co roku, aż do 1984. Formuła ta została naturalnie wyparta przez wpisane już na stałe w kalendarz mistrzostwa świata i euro.

Wpływ letnich igrzysk na to, co ile lat są mistrzostwa świata w piłce nożnej

Drugim ważnym wydarzeniem, mającym wpływ na częstotliwość organizacji MŚ, były letnie igrzyska olimpijskie w roku 1900 i 1904. Piłka nożna jednak nie była jeszcze wtedy uznawana za konkurencję, a jedynie za dyscyplinę pokazową – oficjalnie do programu olimpijskiego futbol wszedł dopiero w roku 1908. Niemniej pomysł stworzenia osobnego turnieju piłkarskiego powstał już wtedy. Po założeniu Międzynarodowej Organizacji Piłki Nożnej FIFA (1904) włodarze zainicjowali imprezę sportową. I tak dwa lata później Szwajcaria została pierwszym gospodarzem turnieju o charakterze międzypaństwowym. Format nie przypadł jednak do gustu i szybko zrezygnowano z idei organizowania tego typu rozgrywek.

Choć futbol dla organizatorów igrzysk nadal był jedynie luźną formą rozrywki, wszedł na stałe do programu letniej olimpiady, która miała bezpośredni wpływ na to, co ile lat odbywają się mistrzostwa świata w piłce nożnej.

W 1909 Thomas Lipton, przedsiębiorca i twórca znanej na całym świecie marki herbat, zorganizował we Włoszech turniej piłki nożnej (nazywany wówczas mistrzostwami świata), z tą różnicą, że był on przeznaczony wyłącznie dla klubów futbolowych. Udział wzięły drużyny z Niemiec, Szwajcarii oraz Włoch.

Co ile lat odbywają się mistrzostwa świata w piłce nożnej – system czteroletni dla większego prestiżu

Olimpiada w 1914 była dla futbolu momentem przełomowym, bowiem wtedy też FIFA nadała turniejowi piłkarskiemu miano Mistrzostw Świata Amatorów. 6 lat później na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii odbyły się pierwsze zawody piłki nożnej rozegrane między różnymi reprezentacjami narodowymi. Od tego momentu piłka nożna stała się nieodłączną częścią olimpiady.

Wciąż rosnąca popularność futbolu nie została niezauważona. Na kanwie dotychczasowych doświadczeń podjęto decyzję o stworzeniu osobnych mistrzostw piłkarskich na wzór turnieju olimpijskiego. 28 maja 1928 roku Kongres FIFA wyznaczył termin pierwszych oficjalnych mistrzostw świata na rok 1930. W 1929 roku przyznano prawa do organizacji zawodów Urugwajowi z uwagi na silną pozycję Los Charrúas. By nadać turniejowi podobną rangę do tej, którą miały igrzyska olimpijskie, MŚ również zaczęto organizować w systemie czteroletnim.

Co ile lat są MŚ w piłce nożnej? W ETOTO możesz je mieć codziennie!

Rozegraj własny turniej z zakładami sportowymi ETOTO. Zarejestruj się na stronie i odbierz bonusy na start. Nie możesz ich zrealizować? Skontaktuj się z nami za pośrednictwem czatu online. Poczuj dreszcz emocji i obstawiaj w czasie meczu na żywo w zakładach live lub wybierz alternatywnie sporty wirtualne. Pobierz naszą nową aplikację mobilną i bądź z nami zawsze tam, gdzie tego potrzebujesz.