fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Co to jest tie-break w siatkówce?

W siatkówce, terminem „tie-break” określa się piąty i ostatni set rozgrywany w przypadku, gdy po czterech setach wynik jest zremisowany 2-2. Tie-break, zwany także decydującym setem, ma na celu wyłonienie zwycięzcy i jest nieformalnie nazywany piątym setem. W przeciwieństwie do zwykłych setów, tie-break rozgrywany jest do 15 punktów.

Zasady tie-breaku w siatkówce są następujące: pierwsza drużyna, która osiągnie 15 punktów, wygrywa. Jednakże, jeśli wynik wynosi 14-14, gra trwa, aż zostanie osiągnięta przewaga dwóch punktów. Wprowadzenie zasady tie-breaku miało miejsce w 1989 roku. Wówczas w piątym secie każda wygrana piłka była punktowana, podczas gdy poprzednie cztery sety obowiązywały stare zasady, czyli rozgrywane do 15 punktów, a punkty były przyznawane tylko przy serwisie. Obecne zasady rozgrywania setów do 25 punktów i tie-breaku do 15 punktów (z przewagą dwóch punktów) zostały ustalone na Kongresie FIVB w 1998 roku.

Emocje w Tie-break

Tie-break w siatkówce to często najbardziej emocjonująca część meczu. Zawodnicy starają się pokazać swoją determinację, walkę i umiejętności, a publiczność przeżywa te momenty z dużym napięciem i silnymi emocjami.

Warto również wspomnieć, że tie-break jest stosowany nie tylko w siatkówce, ale także w innych dyscyplinach sportowych, takich jak tenis. W tenisie tie-break został wprowadzony w latach 70. jako trzynasty i decydujący gem w secie, rozgrywany przy wyniku 6-6. Zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie siedem punktów z przewagą dwóch punktów, wygrywa tie-break i set. W większości turniejów tie-break jest obecnie stosowany w ostatnim secie, z wyjątkiem czterech wielkoszlemowych imprez, gdzie rozgrywany jest tzw. super tie-break do dziesięciu punktów z przewagą dwóch punktów.

Tie Break w Siatkówce

Tie-break w siatkówce i w tenisie to więc podobne pojęcia, które mają na celu rozstrzygnięcie meczu w przypadku zremisowanego stanu po wcześniejszych setach. Oba są pełne emocji i stanowią istotną część rozgrywek, wzbogacając rywalizację i zapewniając widowiskowe momenty dla zawodników i kibiców.

POLECANE

Banner