fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Galeria Sław Premier League: Arsene Wenger i Sir Alex Ferguson pierwszymi menedżerami

Dwaj legendarni trenerzy, Sir Alex Ferguson i Arsene Wenger, zostali wprowadzeni do Galerii Sław Premier League.

Duet ten stworzył niezwykłe dziedzictwo z Manchesterem United i Arsenalem, zdobywając łącznie 16 tytułów Premier League, ustanawiając tym samym jedną z najbardziej znanych rywalizacji w historii rozgrywek.

Galeria Sław Premier League uznaje i celebrowuje jednostki, które odnoszą wyjątkowe sukcesy i wnieśli znaczący wkład w Premier League od jej powstania w 1992 roku. Jest to najwyższe indywidualne wyróżnienie przyznawane przez Ligę.

Sir Alex jest najbardziej utytułowanym menadżerem w historii Premier League, z rekordowymi 13 tytułami, w tym zdobyciem tytułu mistrza ligi przez trzy sezony z rzędu na dwóch odrębnych okazjach.

Podczas niesamowitej 27-letniej kariery na Old Trafford, która obejmowała 21 sezonów Premier League, jego drużyna Manchester United wygrała inauguracyjny tytuł Premier League w 1992/93 roku, zapewniając klubowi pierwszy sukces ligowy od 1967 roku i rozpoczynając niezwykłą erę sukcesu.

W czasie jego kadencji skład United był wielokrotnie całkowicie przebudowywany, w tym zobowiązanie do wspierania obiecujących młodych talentów, w szczególności „Klasy ’92”, oraz wielu międzynarodowych gwiazd. Zakończył swoją karierę zdobywając ostatni tytuł Premier League w sezonie 2012/13.

Sześciu piłkarzy prowadzonych przez Fergusona zostało już wprowadzonych do Galerii Sław Premier League: David Beckham, Eric Cantona, Roy Keane, Wayne Rooney, Peter Schmeichel i Paul Scholes.

Rekord Sir Alexa w Premier League to 528 zwycięstw w 810 meczach i zdobyte 1752 punkty. Był on wybierany menadżerem sezonu 11 razy, a nagrodę miesiąca otrzymywał 27 razy.

Ferguson powiedział: „Jestem naprawdę zadowolony, że zostałem wprowadzony do Galerii Sław Premier League. To wyróżnienie cieszy mnie, kiedy otrzymujesz taką rekomendację. Jednak nie chodzi tylko o mnie jako osobę. Chodzi o pracę w Manchesterze United i więź, którą mieliśmy przez wiele lat, więc jestem również dumny z klubu, personelu i moich graczy.

„Moim zadaniem było sprawić, aby fani wrócili do domu szczęśliwi. Historia United i moje własne oczekiwania były tymi rzeczami, które mnie motywowały, a następnie musiałem starać się rozwijać wszystkich moich graczy z tymi samymi oczekiwaniami i upewnić się, że możemy wyjść i je osiągnąć.

„Uważam, że Arsene jest bardzo godnym laureatem, ponieważ fantastycznie przekształcił klub Arsenal. Stali się drużyną, z którą trudno było rywalizować, i oboje chcieliśmy wygrać, co nas motywowało.

„Przez lata od mojej emerytury spotykaliśmy się na kolacjach w małej restauracji, którą dobrze zna w Szwajcarii. Jest to naprawdę interesujący człowiek i cieszę się z jego towarzystwa, ale nadal moim zadaniem jest wybieranie wina!”

22 sezony Wengera na czele Arsenalu to rekord Premier League. Trzykrotnie zdobył mistrzostwo Anglii, a w 2003/04 roku dokonał historii jako „Niezwyciężeni”, jedyny zespół, który zdobył tytuł, pozostając niepokonanym przez cały sezon.

Jako jeden z pierwszych zagranicznych menadżerów w Premier League, po przybyciu w 1996 roku, wprowadził rewolucyjną filozofię piłkarską i zaangażowanie w grę piękną, atakującą piłkę, zdobywając tytuł mistrza ligi w sezonie 1997/98, w swoim pierwszym pełnym sezonie z klubem.

Wenger kierował zespołem zgodnie z bystrą strategią transferową, w tym poszukiwaniem talentów za granicą, co przyniosło m.in. podpisanie umów z innymi członkami Galerii Sław Premier League, takimi jak Thierry Henry i Patrick Vieira.

Wenger prowadził rekordowe 828 meczów w Premier League, w tym 476 zwycięstw i 199 remisów. Trzy razy został wybrany menadżerem sezonu, w latach 1998, 2002 i 2004.

Wenger powiedział: „Jestem bardzo wdzięczny za wybór do Galerii Sław Premier League. Zawsze chcieliśmy dać coś wyjątkowego kibicom, a gdy masz zawodników zdolnych do wyjątkowych rzeczy, najważniejsze dla mnie jest zobowiązanie do doskonałości.

„Chciałbym być znany jako osoba, która kochała Arsenal, szanowała wartości klubu i pozostawiła go w takiej pozycji, aby mógł rosnąć i stać się jeszcze większy.

„Dzielenie tej nagrody z Sir Alexem to dla mnie wielkie wyróżnienie. To jak dwóch bokserów, walczysz jak szalony i idziesz do końca razem. Pod koniec dnia masz szacunek i będzie to świetna okazja, aby spotkać się z nim, podzielić się dobrą butelką wina i wspomnieniami naszych starych bitew”.