fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak bukmacherzy ustalają kurs?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak bukmacherzy ustalają kurs? Dlaczego kurs na zwycięstwo jednej z drużyn jest tak wysoki lub niewiarygodnie niski? W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przybliżyć Ci, jak działa bukmacher i z czego wynikają poszczególne kursy.

Co to jest kurs bukmacherski?

Ujmując najprościej, kurs jest jedną z dwóch najistotniejszych elementów składowych wygranej u bukmachera – iloczyn kursu i stawki to Twoja nagroda pieniężna.

Współczynnik kursu jest równy prawdopodobieństwu wystąpienia zdarzenia. De facto na tym też polega właśnie praca bukmachera – ustalenie szans i kursów na konkretne wydarzenie. Kurs jest zatem oszacowanym przez bukmachera prawdopodobieństwem. Z reguły możliwości jednego z graczy lub drużyny określamy poprzez zapis procentowy. W przypadku polskiego bukmachera szanse jednej ze stron zapisywane są w formie kursu dziesiętnego. Jak bukmacher ustala kursy? Przejdź dalej i dowiedz się więcej.

Jak bukmacher oblicza kurs?

O tym, po czym poznać i jak działają bukmacherzy w Polsce, a także, jakie regulacje prawne ich dotyczą, napisaliśmy już jakiś czas temu. Tu chcieliśmy pochylić się nieco nad tym, jak wygląda praca bukmachera w praktyce, jak bukmacherzy ustalają kurs i w końcu przybliżyć kto ustala kursy bukmacherskie. Mianowicie. Ważnymi osobami w całej tej machinie oszacowywania prawdopodobieństwa są tzw. oddsmakerzy – w wolnym tłumaczeniu oddsmaker to ktoś w rodzaju analityka sportowego. To oni stoją za analizami wydarzeń i określaniem kursów dla poszczególnych potyczek.

Przed ustaleniem jakiegokolwiek kursu bukmacher poddaje analizie wszystkie ważne z punktu widzenia np. jednej z drużyn informacje, dotyczące statystyk, urazów, kluczowych zawodników etc. Mając kompleksową wiedzę, jest w stanie ustalić stopień prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia.

Praca oddsmakera i bukmachera to konglomerat danych stricte sportowych z umiejętnościami analitycznymi i matematycznymi. Warto pamiętać, że kurs ustalany jest w danym dniu i może on ulegać wahaniom – wynika to przede wszystkim z dodatkowych informacji, mających wpływ na dyspozycję jednej ze stron, lub z trendów rynkowych.

Spoglądając na kurs, widzimy, jak bukmacher ocenia szanse na dane typy również w ujęciu procentowym. Aby obliczyć, jak bukmacherzy ustalają kursy, wystarczy skorzystać ze wzoru:

1/kurs x 100 = prawdopodobieństwo wyrażone w %

Obliczanie prawdopodobieństwa – zakłady bukmacherskie

Sprawdźmy na jednym z przykładów, jak oblicza się prawdopodobieństwo wygrania spotkania przez jedną z drużyn. Manchester City i Chelsea, jak co roku, spotykają się, aby walczyć o prymat w angielskiej Premier League. Załóżmy hipotetycznie. Kursy bukmacherskie na ten mecz wyglądają następująco: Manchester City – Remis – Chelsea 1.67 – 4.10 – 5.00

  • Wygrana Manchester City: 1/1.67 x 100 = 59%

  • Remis: 1/4.10 x 100 = 24%

  • Wygrana Chelsea: 1/5.00 x 100 = 20%

Z powyższego wynika, że to właśnie The Citizens mają największe szanse na wygraną w tym pojedynku. Dla Ciebie jest to informacja, że wysoka wartość wyrażona w procentach oznacza niski kurs.

Marża bukmachera – czym jest i jak ją obliczyć?

Wykorzystując powyższe dane, łatwo jest określić tzw. marżę bukmachera. Samo pojęcie marży oznacza różnicę występującą pomiędzy kosztem nabycia towaru czy też wytworzenia usługi a ceną produktu w sklepie. Podobnie rzecz ma się w przypadku zakładów bukmacherskich. Marża bukmacherska to zysk bukmachera z każdego zakładu. Wyraża się ją w procentach i podaje z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.

Wracając do meczu Manchesteru City vs. Chelsea. Po dodaniu wszystkich procentowych szans na wynik zdarzenia uzyskamy odpowiedź, ile wynosi marża bukmacherska:

59%+24%+20% = 103%

To, co przekracza 100% jest właśnie marżą bukmacherską – w tym konkretnym przypadku wynosi ona 3%. Najlepszymi kursami bukmacherów są zatem te, w których nałożona marża jest najniższa. Takim przykładem są właśnie zakłady bukmacherskie etoto.pl

Co wpływa na wysokość marży bukmachera?

Wysokość marży ustalonej przez zakład bukmacherski wynika z kilku niezależnych od siebie czynników. Zależy ona zatem m.in. od:

  • dwudrogowości lub trzydrogowości danego zakładu. Głównie chodzi o to czy w pojedynku między stronami może paść remis. Jest on prawdopodobny np. w wielu sportach drużynowych. W tenisie natomiast zawsze pada wygrana jednego zawodnika. Tam, gdzie remis jest wpisany w daną dyscyplinę marża będzie wyższa.

  • Popularności dyscypliny czy też ligi. Również ten czynnik będzie miał niebagatelny wpływ na marżę bukmachera. Sport chętnie oglądany i śledzony przez kibiców zawsze będzie miał niższą marżę. Niewątpliwie do najbardziej popularnych rozgrywek należą Liga Mistrzów czy Liga Europy, ale również rozgrywki na poziomie krajowym: Premiership, La Liga, Seria A. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się także duże turnieje – Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Copa America.

  • Liczby zakładów, które zestawiono w obrębie jednego kuponu. W takim przypadku marża jest równa średniej arytmetycznej. Każde zdarzenie będzie miało inną marżę, np.: 3%, 3,5%, 5%. Natomiast marża dla całego kuponu w przybliżeniu będzie wynosiła 3,8%, gdyż 3%+3,5%+5%=11,5%, co w wyniku ilorazu 11,5%/3 daje właśnie 3,833..%.

Jak bukmacherzy ustalają kurs – błędy bukmacherów

W kursach bukmacherskich również zdarzają się błędy – wszakże kursy są ustalane przez osoby, które w kontekście danego spotkania przez nieuwagę mogą przeoczyć istotną informację. Jak już zdołaliśmy ustalić, wysokość kursu wynika z dogłębnej analizy przedmeczowej, w której brane są pod uwagę najdrobniejsze szczegóły, mogące rzutować na ostateczny wynik spotkania. Z zakładami bukmacherskimi jest trochę tak, jak z każdą dyscypliną sportową – dużą rolę odgrywają detale. Zdarza się, że kurs u danego bukmachera potrafi być zawyżony lub zaniżony. Ten pierwszy określa się mianem valuebet – wartościowego zakładu. Wiedząc, jak obliczyć kurs bukmacherski możesz samodzielnie oszacować Twoją ewentualną wygraną. Skąd wiedzieć, że masz do czynienia z zakładem wartościowym i jak bukmacherzy ustalają kurs w takim przypadku?

W momencie oszacowania prawdopodobieństwa wygrania jednej ze stron na poziomie 50% i zestawieniu tej wartości z ustaleniami bukmachera, które wynoszą 40%, uzyskujesz value – obstawiasz po wyższym kursie, niż w rzeczywistości powinien on wynosić. Jak obliczyć valuebet?

p * k = value

  • p – indywidualnie oszacowane przez nas prawdopodobieństwo wyrażone w procentach podzielone przez 100,

  • k – kurs ustalony przez bukmachera.

Zagraj z Etoto i zostań mistrzem zakładów bukmacherskich!

Wejdź na etoto.pl i skorzystaj z naszej oferty. Wybieraj między zakładami sportowymi, zakładami live i sportami wirtualnymi. Poznaj nasze promocje i odbierz atrakcyjne bonusy. Zainstaluj naszą aplikację i bądź z nami wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz. Już teraz wejdź do gry z zakładami bukmacherskimi Etoto!