fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak czytać kursy bukmacherskie?

Kursy bukmacherskie to jedno z podstawowych pojęć w zakładach sportowych, które każdy entuzjasta bukmacherki powinien zrozumieć. W niniejszym artykule omówimy, czym są kursy bukmacherskie, jak je czytać oraz jak wykorzystać te informacje w celu zwiększenia swojej wiedzy o tym, jak działają zakłady bukmacherskie.

Czym są kursy bukmacherskie?

Najprościej rzecz ujmując, kursy bukmacherskie to nic innego jak szanse danego spotkania, wyznaczane przez bukmachera. Oznacza to, że trader, który jest odpowiedzialny za konkretne przeliczenia, szacuje prawdopodobieństwo wygranej, przegranej, remisu, czy np. tego, kto pierwszy strzeli bramkę. Różni bukmacherzy, różne kursy, ponieważ każdy z nich ustala je indywidualnie.

Jak czytać kursy bukmacherskie?

Kursy bukmacherskie są zwykle prezentowane jako liczby dziesiętne (np. 1,5), ułamkowe (np. 1/2) lub amerykańskie (np. -200). W Polsce najpopularniejszym formatem są kursy dziesiętne.

Kursy dziesiętne

Kursy dziesiętne są łatwe do zrozumienia, ponieważ wystarczy pomnożyć stawkę zakładu przez kurs, aby obliczyć potencjalną wygraną. Na przykład, jeśli stawiasz 100 zł na wydarzenie o kursie 2,00, potencjalna wygrana wyniesie 200 zł (100 zł x 2,00). Warto zauważyć, że kwota wygranej zawiera również zwrot stawki.

Kursy ułamkowe

Kursy ułamkowe są często używane w Wielkiej Brytanii. Aby obliczyć potencjalną wygraną, trzeba pomnożyć stawkę przez licznik ułamka, a następnie dodać stawkę. Na przykład, jeśli stawiasz 100 zł na wydarzenie o kursie 1/2, potencjalna wygrana wyniesie 150 zł (100 zł x 1/2 + 100 zł).

Kursy amerykańskie

Kursy amerykańskie są najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych i mają dwa formaty: dodatni (+) i ujemny (-). Kurs dodatni oznacza, ile można wygrać, stawiając 100 zł, podczas gdy kurs ujemny oznacza, ile trzeba postawić, aby wygrać 100 zł. Na przykład, jeśli stawiasz 100 zł na wydarzenie o kursie +200, potencjalna wygrana wyniesie 300 zł (100 zł x 2,00 + 100 zł).

Porównywanie kursów u różnych bukmacherów

Kursy bukmacherskie ustalane są indywidualnie przez poszczególnych bukmacherów, dlatego warto porównywać je przed postawieniem zakładu. Różnice w kursach mogą wynikać z różnych analiz statystycznych, strategii ryzyka oraz bieżących zdarzeń na rynkach. Porównywanie kursów może pomóc w znalezieniu najlepszej oferty i zwiększeniu potencjalnej wygranej.

Jak wykorzystać kursy bukmacherskie do obstawiania?

Kursy bukmacherskie można wykorzystać na różne sposoby, aby poprawić swoje umiejętności obstawiania i zwiększyć szanse na wygraną. Oto kilka wskazówek:

  1. Analiza kursów: Obserwowanie zmian kursów może pomóc w zrozumieniu, jak rynek reaguje na określone informacje, takie jak kontuzje zawodników czy zmiany w składach drużyn.
  2. Znajomość dyscypliny: Im lepiej znasz dyscyplinę sportową, na której obstawiasz zakłady, tym lepiej będziesz w stanie ocenić prawdopodobieństwo poszczególnych wyników.
  3. Korzystanie z bonusów: Bonusy bukmacherskie to dodatkowe środki, które można wykorzystać do obstawiania. Wykorzystując bonusy, możesz zwiększyć swoją szansę na wygraną bez ryzykowania własnych środków.
  4. Długoterminowe strategie: Stawiając zakłady na dłuższą metę, możesz rozłożyć ryzyko na więcej zdarzeń, co może zwiększyć Twoje szanse na osiągnięcie zysku.

Podsumowanie

Kursy bukmacherskie są kluczowym elementem zakładów sportowych, który należy zrozumieć, aby skutecznie obstawiać. Znajomość różnych formatów kursów, porównywanie ofert różnych bukmacherów oraz stosowanie strategii opartych na analizie kursów może pomóc w poprawieniu umiejętności obstawiania i zwiększeniu szans na wygraną. Pamiętaj jednak, że zakłady bukmacherskie zawsze wiążą się z ryzykiem i nie ma pewnych wygranych, więc obstawiaj odpowiedzialnie.