fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak czytać zakłady bukmacherskie?

Zakłady bukmacherskie to świetna zabawa, ale też możliwość szybkiego podreperowania budżetu. Aby jednak zostać wytrawnym graczem, należy zrozumieć zasady działania kursów. Enigmatyczne cyfry zamieniają się w liczby, a ich ilość może przyprawiać o zawrót głowy. Niemniej jednak to w nich zawierają się istotne, z punktu widzenia gracza, informacje, które w połączeniu z wiedzą na temat ulubionych drużyn, lig, turniejów oraz szczyptą umiejętności analitycznych mogą realnie wpłynąć na grubość Twojego portfela. Jak czytać zakłady bukmacherskie? Dowiedz się więcej, przechodząc do dalszej części artykułu.

Zakłady bukmacherskie – jak czytać i wygrywać?

Przechodząc na stronę etoto.pl lub dowolnie wybranego legalnego bukmachera Twoim oczom ukażą się tabele uwzględniające wiele wydarzeń sportowych. Obok nich widnieją liczby – to tzw. kursy bukmacherskie, które kryją w sobie wiele ważnych wskazówek. Jakich?

Po pierwsze kurs bukmacherski określa, jak spora jest szansa jednej ze stron na wygranie spotkania, oraz jak duże jest prawdopodobieństwo, że sugerowany wynik może paść w rzeczywistości. Mówiąc inaczej, dane liczbowe przedstawione obok danego wydarzenia sportowego, to tak naprawdę mocno uproszczony zapis prawdopodobieństwa. Po drugie z kursów bukmacherskich można odczytać, jaka będzie wysokość wygranej, a zatem, o jakich pieniądzach może myśleć gracz, gdy faktycznie padnie prognozowany wynik. Jest to tzw. zakład główny. Dla przykładu w piłce nożnej poza zakładem podstawowym istnieje również m.in. możliwość obstawienia dokładnego wyniku bramkowego, minuty, w której padnie gol, wskazanie strzelca bramki, wskazanie, który zespół odda najwięcej strzałów, a nawet, ile rzutów rożnych wykona dana drużyna, lub ile fauli zaliczy każda ze stron.

Sumując zebraną dotychczas wiedzę, proces obstawiania wydarzeń możemy przedstawić w następujący sposób. Wysoki kurs bukmacherski związany jest z większym ryzykiem, ale i większą wygraną. Ten niższy natomiast minimalizuje ryzyko przegranej, ale i sprawia, że wysokość premii pieniężnej będzie mniej okazała.

Jak to rozumieć, że dany bukmacher ma najwyższy kurs? Nie sztuką jest znalezienie legalnego bukmachera, który zaproponuje nam najwięcej zakładów z wysokim kursem – wszakże każdy zakład o wynik pojedynku pomiędzy faworytem i słabszym rywalem będzie miał wysoki kurs właśnie po stronie zawodnika czy drużyny z mniejszym potencjałem. Na szczęście w sporcie, jak w kalejdoskopie – wszystko może się wydarzyć, a rywal skazywany na przegraną okaże się być w doskonałej dyspozycji sportowej, co w rezultacie przeważy szalę zwycięstwa na jego korzyść. Wracając jednak do podstaw zakładów bukmacherskich, Twoją intencją, jako gracza, powinno być znalezienie takiego bukmachera, który proponuje najwyższy kurs na relatywnie prawdopodobny wynik konkretnej potyczki sportowej.

Reasumując powyższe, osoby doświadczone, czytając kurs bukmacherski, wyniosą z zapisu liczbowego dwie ważne informacje – ile wynosi ewentualna wygrana i jakie jest prawdopodobieństwo, że tą wygraną faktycznie otrzyma. Dowiedz się, jak obstawiać odpowiedzialnie, oraz jakich 10 błędów graczy zakładów bukmacherskich należy się wystrzegać.

Jakie są rodzaje kursów bukmacherskich i jak je czytać?

Otóż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale istnieją 3 podstawowe rodzaje kursów bukmacherskich, gdzie każdy z nich zapisywany jest w inny sposób. Zarówno w Polsce, jak i w zdecydowanej większości krajów europejskich, spotkać można jeden zapis – dziesiętny. Poza nim stosuje się również zapis ułamkowy – brytyjski – a także amerykański. Jak czytać zakłady bukmacherskie i czym one się od siebie różnią?

Dziesiętne kursy bukmacherskie – jak czytać?

Zapis dziesiętny będzie dla Ciebie najważniejszy. Bo to nim będziesz się posługiwał, korzystając z naszych zakładów. Wyprzedźmy nieco fakty i wcielmy się w rolę proroków. Po fazie grupowej Ligi Mistrzów czas na ? finałów, w której Sporting Lizbona podejmie u siebie finalistę zeszłorocznej edycji Manchester City. Nie da się ukryć, że Anglicy przystąpią do tego spotkania jako zdecydowany lider. Na dzień dzisiejszy (3 stycznia 2022 roku) podstawowe kursy (wygrana/przegrana/remis) przedstawiają się następująco:

Sporting Lizbona 8.50 – Remis 5.50 – Manchester City 1.35

Powyższe dane liczbowe wskazują, że to właśnie zwycięstwo Manchester City jest dużo bardziej prawdopodobne, aniżeli wygrana ich rywali czy nawet remis. Co dokładnie oznacza kurs 1.35 i jak to czytać? W prosty sposób możesz obliczyć, jak wysokie jest prawdopodobieństwo wygranej piłkarzy z Etihad Stadium. Jak to zrobić? 100% wystarczy podzielić przez proponowany kurs, a więc:

100% : 1.35 = 74%

Szansa na zwycięstwo Citizens wynosi zatem 74%. Z pomocą tego prostego działania obliczysz każde inne prawdopodobieństwo wyników spotkań. Poza procentowymi szansami jednej ze stron możesz również poznać kwotę, jaką wygrasz, obstawiając zakład po danym kursie. W najprostszym rozrachunku, stawiając 10 złotych na wygraną zespołu z Anglii, otrzymasz od bukmachera 13,50 PLN. Oznacza to, że Twój budżet powiększy się o 3,50 PLN – wydane wcześniej 10 PLN trafia również z powrotem do Ciebie.

Kurs bukmacherski ułamkowy – jak czytać zakłady bukmacherskie w Anglii?

Umiejętność odczytywania kursów angielskich, jak sama nazwa wskazuje, przyda się przede wszystkim na Wyspach Brytyjskich. Z uwagi na liczbę naszych rodaków w tej części Europy nie mogliśmy pozostać obojętni wobec zapisu ułamkowego. Wracając pamięcią do lat szkolnych, na pewno pamiętasz, że zapis ułamkowy wyrażany jest za pomocą dwóch liczb oddzielonych od siebie poziomą linią (kreską ułamkową), gdzie liczba nad kreską nazywana jest licznikiem, a liczba pod nią nazywa się mianownikiem.

Liczebnik będzie określać wysokość ewentualnej wygranej w momencie, gdy postawisz równowartość mianownika. Aby ułatwić zrozumienie kursu angielskiego, przedstawimy go najpierw na tle kursu dziesiętnego. I tak kurs 1.65 po zamianie na zapis ułamkowy będzie równy 13/20. Jak czytać zakłady bukmacherskie wyrażone w ten sposób? Aby zwiększyć swój budżet o 13 GBP, musisz zostawić u bukmachera 20 GBP. A więc dzięki zapisowi angielskiemu, gracz bez większych umiejętności matematycznych, widzi, jak przedstawia się jego wygrana po wpłaceniu wartości równej mianownikowi.

Amerykański kurs bukmacherski – jak czytać zakłady, będąc w USA?

Amerykanie nie byliby sobą, gdyby nie posiadali własnych zasad związanych z odczytywaniem kursów. Choć pojęcie kursu amerykańskiego może być Ci obce, jesteśmy pewni, że już się z nim spotkałeś. Amerykańscy bukmacherzy podeszli nieco inaczej do oszacowywania prawdopodobieństwa. Kurs w USA wyrażają liczby, które poprzedzają znaki plus i minus. Co będą oznaczać oba te symbole?

Plus występujący zaraz przed liczbą będzie sugerował, że stawiasz pieniądze na wynik z mniejszym prawdopodobieństwem. Minus natomiast oznaczać będzie zatem przeciwieństwo. Grając po kursie +174 masz pewność, że stawiając 100$, bukmacher wypłaci Ci za trafne obstawienie wyniku 174$. Jeśli natomiast jesteś zwolennikiem dużego ryzyka i zagrasz po kursie -174, aby wygrać 100$, musiałbyś postawić 174$.

Podwyższanie kursów bukmacherskich – zakłady typu AKO

Powyższe przykłady oparliśmy na niskich stawkach. W tym wypadku wygrane wyglądają mało okazale. Niemniej jednak wielu graczy nie ogranicza się jedynie do jednego zakładu. AKO to inaczej zakład akumulacyjny, który polega na obstawieniu przynajmniej dwóch zdarzeń w obrębie jednego kuponu. A zatem, aby wygrać, gracz musi celnie wskazać wszystkie wyniki, znajdujące się na kuponie. Odwołując się raz jeszcze do prawdopodobieństwa – im więcej zakładów, tym niższe szanse trafienia, ale możliwość otrzymania wyższej wygranej w przypadku 100% niezawodności. Ujmując to najprościej, jak się tylko da, zakład akumulacyjny to zakład wysokiego ryzyka, który poza doświadczeniem, wybitnym okiem eksperta i dobrym zmysłem analitycznym potrzebuje solidnej dawki szczęścia.

Jak prawdopodobieństwo trafienia takiego zakładu bukmacherskiego przekłada się na liczby? Dwa zakłady i trzy ewentualności (wygrana/remis/przegrana) dają szansę na wygraną równą 11%. Przy trzech zakładach możliwość wyciągnięcia dużej sumy pieniędzy spada już do 4%, przy dziewięciu, do zaledwie 0,01% itd. Małe szanse to wysokie wygrane. Kurs bukmacherski AKO można policzyć za pomocą mnożenia przez siebie każdego kursu zamieszczonego na jednym kuponie.

Kursy bukmacherskie live i kursy bukmacherskie przed meczem

Jako przyszły gracz powinieneś wiedzieć, że możesz puścić kupon przed meczem, jak i w trakcie jego trwania, bowiem im dłuższe spotkanie, tym lepszy kurs bukmacherski możesz trafić. Więcej na temat jak obstawiać mecze i wyniki w Etoto live, a także jak analizować mecze przed postawieniem zakładu napisaliśmy już jakiś czas temu.

Kurs bukmacherski live staje się coraz bardziej popularny, jednakże wymaga żelaznych nerwów, otwartej głowy i umiejętności podejmowania szybkich i trafnych decyzji w rzeczywistym czasie. Trochę tak, jak na giełdzie papierów wartościowych. Należy reagować w danej chwili, biorąc pod uwagę sytuację w danym zdarzeniu.

Jak to wygląda w praktyce? Skupmy się na przykładzie przywołanej już piłki nożnej. Gwizdek sędziego rozpoczyna mecz. Obserwując naszych faworytów przez krótki czas, możemy mniej więcej oszacować ich możliwości boiskowe i dzisiejszą dyspozycję. W przypadku problemów, jakimi może być także utrata gola, kurs będzie rósł, co oznacza, że szanse na wygraną, również Twoją, spadają. W takim momencie postawienie na wygraną jest ryzykowne, ale niesie za sobą możliwość wyciągnięcia dużych pieniędzy. Niejednokrotnie mogliśmy doświadczyć odwrócenia się ról, gdzie zdecydowany dominator musiał finalnie przełknąć gorzką pigułkę porażki. Obstawianie live jest podstawne wyłącznie wtedy, gdy widzisz przebieg sytuacji i masz możliwość jej analizy. Szybka korekta może zmniejszyć ryzyko przegranej.

Zmiana kursów bukmacherskich – dlaczego wartości się zmieniają?

Tu dochodzimy do kolejnej ważnej kwestii, jaką jest interpretacja wahań kursów bukmacherskich. Jak czytać zakłady bukmacherskie, gdy zachodzą w nich dynamiczne zmiany? I z czego wynikają różnice kursów bukmacherskich, pomimo że wahnięcia dotyczą tego samego zdarzenia? Zrozumienie kursów jest fundamentalne dla prowadzenia skutecznej gry. Jeśli wartości przy jednej, jak i drugiej drużynie zaczynają się zmieniać, jest to dla Ciebie sygnał, że coś się dzieje.

W większości przypadków chodzi o tzw. wyrównanie zakładów. Skoro duża część osób obstawi jeden wariant, bukmacher będzie musiał reagować i zmianą kursu nakłonić również do postawienia na wariant drugi.

To nie jedyny przypadek, w którym zakłady bukmacherskie decydują się na zmianę obecnego kursu. Bukmacherzy śledzą doniesienia związane z daną drużyną, a nawet kluczowymi zawodnikami – kontuzje, niepłacenie pensji przez jeden z zespołów, zła atmosfera w szatni, niewyleczony do końca uraz, ostatnie wyniki i predyspozycja, brak treningów, skarżenie się na dolegliwości. Jak widać, pod uwagę branych jest wiele czynników, które dla Ciebie mogą być istotną informacją podczas obstawiania któregoś ze zdarzeń.

Trzeci powód, dla którego bukmacherzy mogą zmienić kurs, jest w porę zauważona i wyeliminowana pomyłka, lub wnikliwa obserwacja doświadczonych graczy, często korzystających z tego samego bukmachera. Widząc doskonałą passę klienta w danej dziedzinie, bukmacher może sugerować się również jego wynikami i dokonywać zmian kursów.

Wejdź do świata sportu z etoto.pl!

Wiesz jak czytać zakłady bukmacherskie? Już dziś stań się doskonałym analitykiem i ekspertem w dziedzinie sportu. Wejdź na etoto.pl i sprawdź nasze zakłady sportowe, zakłady live oraz sporty wirtualne. Zostań mistrzem w swojej dziedzinie i daj się poznać jako wytrawny gracz. Załóż konto i wygrywaj z etoto. Zapoznaj się z naszymi promocjami.