fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak obstawiać F1? Poradnik: zakłady bukmacherskie na Formułę 1

Wyścigi Grand Prix F1 odbywają się od ponad 70 lat i niemal od początku towarzyszą im zakłady bukmacherskie, jest to bowiem jeden z najciekawszych sportów do typowania wyników. Poza umiejętnościami samych kierowców ogromne znaczenie ma praca ich zespołu, inżynierów oraz sytuacje losowe, takie jak awaria bolidu czy kolizja niezawiniona przez kierowcę. Od czasu, kiedy Robert Kubica w BMW Sauber był jednym z najlepszych zawodników Formuły 1 na całym świecie, zakłady bukmacherskie zyskały popularność również w naszym kraju.

Najciekawsze wyścigi sezonu w F1 – co obstawiać?

Grand Prix Las Vegas nie jest łatwy do obstawiania, podobnie jak kilka innych, najciekawszych wyścigów w kalendarzu. Niektóre wyścigi, takie jak GP Monaco są wyjątkowo prestiżowe, ponieważ wymagają niezwykłej precyzji, ale wyprzedzanie w nich jest skrajnie trudne. Najciekawsze i najtrudniejsze do obstawienia są te rundy F1, w których najwięcej może się wydarzyć. Należą do nich GP Azerbejdżanu, Brazylii, Hiszpanii, a od tego sezonu GP Las Vegas.

Najpopularniejsze zakłady bukmacherskie na F1

Zakład na zwycięzcę Grand Prix Formuły 1

W Polsce F1 cieszy się ogromną popularnością u legalnych operatorów od czasów, kiedy zadebiutował w niej pierwszy i jak dotąd jedyny Polak – Robert Kubica. Przez chwilę był nawet liderem mistrzostw. Najpopularniejszym zakładem jest oczywiście typowanie zwycięzcy. Sprawa wydaje się prosta, ponieważ już po kilku wyścigach sezonu wiemy, który zespół przygotował najlepszy bolid i który z dwóch kierowców zespołu jest jej liderem. Oczywiste więc staje się obstawiania lepszego zawodnika najlepszej drużyny. Z uwagi na taktykę zespołu zakłady bukmacherskie powinno się obstawić tak, by skupić się na lepszym zawodniku z drużyny, nawet jeśli „ten drugi” zdobędzie Pole Position.

Kto ma największe szanse na najszybsze okrążenie?

Sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana z kilku powodów. Z jednej strony najszybsze okrążenie powinien uzyskać najszybszy kierowca w najszybszym bolidzie. Z drugiej suma punktów zdobytych przez cały sezon nie ma znaczenia w konkretnym wyścigu, ponieważ wymienione czynniki wymienione powyżej tracą na znaczeniu, jeżeli dany zespół Formuły 1 zdecyduje, że na ostatnim okrążeniu kierowca ma na tyle bezpieczną przewagę, że teoretycznie bez ryzyka może powalczyć o najszybsze okrążenie w wyścigu.

Co może znacząco wpłynąć na obstawianie Formuły 1?

Formuła 1 jest bardzo specyficznym sportem. Wśród najlepszych kierowców, takich jak Sebastian Vettel znaczenie poza formą i tym, jakie bolidy mają kierowcy, ma specyfika toru. Nie ma kierowców, którym byłoby to obojętne, chyba że weźmiemy pod uwagę najsłabszych, takich jak Lance Stroll, którym każdy owal sprawia problemy. Są tory, na których większe znaczenie ma przyczepność i takie, które preferują prędkość.

Wbrew pozorom nie zawsze właśnie prędkość jest kluczowa. Jest tak co prawda na torach z długimi prostymi, ale kiedy mamy do czynienia z krętym torem, większe znaczenie ma przyczepność. Obie te rzeczy zazwyczaj nie idą ze sobą w parze. Np. w pierwszych latach ery hybrydowej najszybszym bolidem było Ferrari, ale triumfy święcił Mercedes, który popełniał mniej błędów i nie miał problemów z przyczepnością. Ważna jest więc specyfikacja bolidu i analiza toru.

Jakie zakłady obstawiać w F1 Grand Prix?

Zakłady na zwycięzcę obejmują typowanie nie tylko najlepszego kierowcy wyścigu, ale też kwalifikacji i poszczególnych treningów. Jest też nieco odwrotna możliwość wytypowania, czy dany zawodnik skończy wyścig w czołowej trójce, dziesiątce lub czy w ogóle dojedzie do mety. Jest to nieco bezpieczniejsza forma zakładu. Od kilku lat dodatkowy punkt zdobywa również kierowca, który osiągnie najlepszy czas okrążenia i to również można obstawiać.

Co wziąć pod uwagę stawiając zakłady bukmacherskie na F1?

Niespodziewane sytuacje w Formule 1

Nawet najlepszy kierowca nie decyduje o wszystkim sam. Może dojść do błędu mechaników podczas pis-stopu, który wydłuża postój w kluczowym momencie wyścigu, zła strategia zespołu dotycząca doboru opon czy ściągnięcie zawodnika na ich zmianę w złym momencie. Zdarzają się też sytuacje, kiedy spieszący się mechanicy źle dokręcą koło, co zazwyczaj kończy wyścig.

Warunki pogodowe, a wyniki wyścigów w F1

Najbardziej fascynujące są często wyścigi, w których sytuację może pokrzyżować pogoda. Rzadziej jest to silny wiatr w niektórych fragmentach toru, częściej opady deszczu. Niektórzy zawodnicy są specjalistami od jazdy w deszczu, inni doskonale radzą sobie w optymalnych warunkach i to też trzeba wziąć pod uwagę.

Skąd możemy wiedzieć, że pogoda może sprawić niespodziankę? Możliwości są dwie. Pierwsza to obserwowanie weekendu wyścigowego już od piątkowych treningów. Obserwacja nieba i informacje komentatorów pozwolą lepiej przewidzieć sytuację w wyścigu. Przede wszystkim jednak są tory, na których prawie na pewno deszczu nie będzie (np. Abu Dhabi) i takie, gdzie zdarzają się bardzo często i są bardzo obfite, np. w GP Brazylii.

Kolizje w wyścigach F1

Kolejną sytuacją zmieniającą wszystko na torze może być kolizja. Te bardzo często zdarzają się już na starcie, kiedy formuje się kolejność na torze, a około 20 bolidów wjeżdża w pierwszy zakręt w bardzo małych odległościach. Oczywiście najlepsi i doświadczeni kierowcy lepiej wiedzą, kiedy odpuścić, ale w tej sytuacji nie wszystko zależy od konkretnego kierowcy.

Nawet jeśli kierowca sam nie popełni błędu, może zostać uderzony przez innego kierowcę, co prowadzi w najlepszym razie do drobnych problemów, w gorszym znaczne popsucie wyścigu przez konieczność pit-stopu na pierwszym okrążeniu, w najgorszym razie zmusza zawodnika do wycofania się z wyścigu. Ofiarą takiej sytuacji może paść każdy, bez względu na umiejętności. Ogromne znaczenie, nawet dla najlepszych kierowców, może mieć również samochód bezpieczeństwa.

F1: Safety Car, czyli samochód bezpieczeństwa

F1 to zarówno sport indywidualny, jak i drużynowy. Klasyfikacja zespołowa jest równie ważna i również w niej walczy się o tytuł mistrzowski. Bardzo ciekawym i bezpieczniejszym od typowania indywidualnego jest postawienie na zespół, którego zawodnicy zdobędą najwięcej punktów w wyścigu.

Bardzo popularne jest też typowanie, czy w wyścigu na tor wyjedzie samochód bezpieczeństwa, co najczęściej jest powodem kolizji powodującej potrzebę dłuższej niż normalnie chwili na uprzątnięcie toru, aby dalszy wyścig był bezpieczny.

Zakłady bukmacherskie – typy długoterminowe na F1

W F1 możliwe jest też oczywiście typowanie długoterminowe. Najpopularniejsze jest w tej sytuacji obstawianie indywidualnego mistrza świata, ale wyniki poszczególnych kierowców mają również wpływ na mistrza wśród konstruktorów. Takie obstawianie jest oczywiście pewniejsze, niż w konkretnym wyścigu, ale to tylko jeden zakład na przestrzeni całego sezonu i oczywiście kursy są odpowiednio niższe, niż za cały sezon.

Jak obstawiać wyniki w Formule 1?

Na wyniki poza formą zawodnika i jakością bolidów ma więc wpływ ogromna ilość rzeczy. Może nawet dojść do sytuacji, w której dublowany zawodnik mający obowiązek przepuścić dublującego w znaczący sposób utrudni wyprzedzanie albo samochód bezpieczeństwa zostanie ogłoszony chwilę po tym, jak lider przejedzie już przez pit-stop. Wówczas wszyscy jadący za nim mogą wymienić opony tracąc mniej czasu i nawet zjazd na kolejnym okrążeniu sprawi, że kierowca straci czas.

Najczęściej wybierane zakłady u legalnych bukmacherów F1:

  • zwycięski kierowca (w sprincie, podczas głównego wyścigu, Pole Position, w sprincie, podczas sesji treningowych);
  • najlepszy zespół Formuły 1;
  • kierowca w Top 3 lub Top 10;
  • nieukończenie wyścigu (trzeba pamiętać, że zawodnik, który w kwalifikacjach przejedzie okrążenie dużo wolniej od rywali, może zostać niedopuszczony do wyścigu);
  • typy długoterminowe;
  • wyjazd na tor samochodu bezpieczeństwa.