fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Liga Mistrzów – co to?

Liga Mistrzów to dziś jeden z najbardziej prestiżowych turniejów. Choć głównie kojarzony jest on z piłką nożną, to można wyróżnić inne dyscypliny sportu, które korzystają z tego formatu rozgrywek. Liga Mistrzów – co to jest i jakie zasady obowiązują drużyny przystępujące do rywalizacji? Jaka jest historia LM? Dowiedz się więcej, przechodząc do dalszej części artykułu.

Co to jest Liga Mistrzów?

W dużym uproszczeniu Ligą Mistrzów określa się turniej, w którym biorą udział drużyny pochodzące z różnych krajów. Te międzynarodowe rozgrywki klubowe obejmują z reguły zespołowe dyscypliny sportu. Czym jest Liga Mistrzów wiedzą zatem nie tylko piłkarze, ale również zawodnicy uprawiający inne dziedziny sportu. Udział w turnieju zarezerwowany jest jedynie dla najlepszych drużyn kontynentu.

Oto jak określa się LM, biorąc pod uwagę różne dyscypliny:

 • Piłka nożna – Europejska Liga Mistrzów Kobiet, Europejska Liga Mistrzów UEFA, Copa Libertadores (południowoamerykańska LM), Afrykańska Liga Mistrzów, Azjatycka Liga Mistrzów, Północnoamerykańska Liga Mistrzów, Arabska Liga Mistrzów;

 • Siatkówka – Europejska Liga Mistrzów;

 • Koszykówka – Euroliga;

 • Piłka ręczna – Europejska Liga Mistrzów;

 • Hokej na lodzie – Europejska Liga Mistrzów;

 • Plażowa piłka nożna – Euro Winners Cup.

Liga Mistrzów – historia Champions League

Nie da się ukryć, że to właśnie piłka nożna budzi najwięcej emocji i przyciąga najszersze grono kibiców – zarówno przed telewizorami, jak i na stadiony swoich ulubionych drużyn. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć nieco więcej na temat zawodów, w którym biorą udział jedynie zespoły futbolowe. Liga Mistrzów – co to w zasadzie znaczy i od kiedy LM stała się oficjalną nazwą turnieju?

Nazwę LM ustanowiono w 1992. Sama koncepcja trwa jednak dłużej. Od 1955 format rozgrywek określany był Pucharem Europejskich Mistrzów Krajowych – turniej powstał z inicjatywy prestiżowego francuskiego dziennika sportowego L’Equipe. Pierwszym zwycięzcą był Real Madryt, który sięgał po trofeum także w 4 kolejnych latach od momentu powstania zawodów.

W sezonie 1991/1992 w turnieju wzięło udział zaledwie 8 najlepszych klubów Starego Kontynentu. Liczba uczestników zmieniła się diametralnie w sezonie 1994/1995, kiedy to do rozgrywek przystąpiło 16 klubów. Kolejne lata rozbudzały chęć zdobycia trofeum wśród wielu zespołów europejskich. I tak sukcesywnie zwiększano liczbę drużyn – w latach 1997/98 było ich już 24, natomiast w latach 1999/2000 grono powiększyło się do 32 piłkarskich ekip.

Wtedy to do turnieju, poza mistrzami krajowych lig, weszły także inne drużyny – zajmujące czołowe pozycje w danym kraju. Z Hiszpanii, Anglii, Niemiec i Włoch do LM przystępuje najwięcej drużyn – są to nie tylko zwycięzcy La Liga, Premiership, Bundesligi czy Serii A, ale również zespoły z miejsca drugiego, trzeciego i czwartego. Dzięki tym zmianom Liga Mistrzów dziś jest uznawana za najbardziej prestiżowe, zaraz obok Mistrzostw Świata, rozgrywki międzynarodowe.

Hymn Champions League

Współcześnie najbardziej znanym wykonaniem hymnu jest wersja Royal Philharmonic Orchestra. Sam utwór powstał na bazie linii melodycznej zmodyfikowanego hymnu koronacyjnego Georga Friedricha Händla Zadok the Priest. Mocno skrócona wersja utworu jest odtwarzana na samym początku meczu podczas prezentacji drużyn. Hymn grany jest od ostatniej fazy rundy kwalifikacyjnej aż do samego finału.

Piłkarska Liga Mistrzów – co to jest Coupe Des Clubs Champions Européens?

Każdy zwycięzca LM może poczuć ciężar jednego z najbardziej pożądanych trofeów na świecie. Puchar Ligi Mistrzów został wykonany ze srebra próbą 925. Waży on 11 kg i ma wysokość równą 74 cm. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, trofeum jest wypożyczane zwycięzcy na okres 10 miesięcy. Później puchar przechodzi do rąk kolejnego triumfatora. Niemniej jednak najlepsza drużyna w Europie otrzymuje na własność mniejszą replikę. Coupe Des Clubs Champions Européens, a więc równowymiarowy puchar w skali 1:1, otrzymuje jedynie zwycięzca, któremu udało się obronić tytuł 3 razy z rzędu lub wygrał przynajmniej 5 edycji od początku istnienia turnieju.

Liga Mistrzów – zasady ogólne turnieju

UEFA Champions League składa się z 3 zasadniczych części. Jak wygląda Liga Mistrzów? Co to za etapy? Należą do nich:

 • faza kwalifikacyjna – obecnie fazę grupową poprzedzają eliminacje, w których udział biorą mistrzowie lig sklasyfikowanych niżej, a także zespoły, które zajęły niższe miejsca w swoich krajowych rozgrywkach;

 • faza grupowa – losowanie grup następuje w momencie poznania nazw wszystkich drużyn zakwalifikowanych do turnieju. W tej fazie biorą udział 32 drużyny podzielone na 8 grup po 4 zespoły w każdej. Każdy zespół gra ze swoim rywalem dwa razy – na wyjeździe oraz w domu. Z każdej grupy wychodzą po dwie drużyny – zespoły z 3 miejsca trafiają automatycznie do Ligi Europy;

 • faza pucharowa – tzw. play-offy. Drużyny dobierane są na podstawie losowania. Podobnie, jak w fazie grupowej, tak i tu rozgrywane są dwa mecze – jeden u rywala, drugi na własnym stadionie. W play-offach bierze udział 16 drużyn – zwycięzcy grup oraz wiceliderzy. Faza pucharowa dzieli się na ? finału, 1 finału, półfinał i finał Ligi Mistrzów.

O udziale w rozgrywkach decyduje:

 • zajęcie wymaganego miejsca w tabeli ligowej,

 • zwycięstwo poprzedniej edycji LM,

 • zwycięstwo Ligi Europy.

Co decyduje o awansie z grupy LM?

Najprostszą zasadą, która promuje zespoły do awansu, jest oczywiście liczba zdobytych punktów w całej rundzie. Jednakże o kolejności drużyn w tabeli decydują również inne kryteria, takie jak:

 • liczba punktów, która została zdobyta w meczach bezpośrednich,

 • różnica bramek w rywalizacji bezpośredniej (bramki zdobyte na wyjeździe liczone są podwójnie),

 • różnica bramek w całej rundzie,

 • liczba zdobytych bramek w fazie grupowej.

Zwycięzcy Ligi Mistrzów – kto sięgał po puchar najczęściej?

Drużyny, które sięgały po puchar Ligi Mistrzów najczęściej w historii tego turnieju, mogą pochwalić się tzw. odznaką honorową. Jest ona widoczna na lewym rękawie strojów, w jakich grają piłkarze. Emblemat przypomina szary herb w eliptycznym kształcie. W centralnej części znajdują się kontury trofeum LM. Honorowa odznaka przyznawana jest zespołowi, który wygrał rozgrywki minimum 3 razy z rzędu bądź 5-krotnie triumfował w historii Champions League. Obecnie do tego ścisłego grona zalicza się 6 drużyn. Dla kogo okazał się być zwycięska Liga Mistrzów? Co to za zespoły?

 1. Real Madryt – wielokrotni zdobywcy Ligi Mistrzów, którzy bez wątpienia zdominowali turniej pod względem liczby wygranych. Łącznie Hiszpanie mają na koncie aż 13 zwycięskich finałów. W latach 56-60 Real zdobył 5 tytułów z rzędu. Po ponad 50 latach Los Blancos zaczęli kroczyć ścieżką starszych kolegów i mieli okazję powtórzyć ten wyczyn. W ostateczności obronili tytuł 3-krotnie (2016-2018).

 2. Bayern Monachium – łącznie Bawarczycy mają 6 zwycięstw w dorobku. W latach 74-76 tytuł zdobywali 3-krotnie.

 3. Ajax Amsterdam – 3 tytuły zdobyte rok po roku. Łącznie zespół z Holandii ma ich na koncie 4.

 4. A.C. Milan – Włosi mogą pochwalić się 7 tytułami zdobytymi do tej pory.

 5. Liverpool F.C. – łącznie Anglicy zdobyli 6 tytułów.

 6. FC Barcelona – katalończycy mają w dorobku 5 tytułów.

Najlepsi strzelcy Ligi Mistrzów do końca 2021 roku

Najlepszymi piłkarzami, którzy zdobyli dotychczas największą liczbę bramek, biorąc pod uwagę zarówno fazę kwalifikacyjną, grupową, jak i pucharową, są:

 1. Cristiano Ronaldo – 141 goli,

 2. Lionel Messi – 125 goli,

 3. Robert Lewandowski – 82 gole,

 4. Karim Benzema – 76 goli,

 5. Raul – 71 goli,

 6. Ruud van Nistelrooy – 60 goli,

 7. Andrij Szewczenko – 59 goli,

 8. Thierry Henry – 51 goli,

 9. Filippo Inzaghi ex aequo z Thomasem Mullerem – 50 goli.

Obstawiaj mecze LM na etoto.pl!

Sprawdź, jak przedstawia się tegoroczna Liga Mistrzów. Zacznij swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi. Załóż konto w szybkich i prostych krokach. Odbierz promocje i bonusy. Poznaj naszą pełną ofertę sportową i zostań ekspertem w swojej dziedzinie sportu.