fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Adam Małysz, Kamil Stoch – porównanie legend polskich skoków narciarskich

Skoki narciarskie to jedna z czołowych dyscyplin sportowych w naszym kraju. Co roku miliony Polaków zasiadają przed telewizorami, by wspierać naszych reprezentantów. Wielu kibiców wybiera się także w podróż na skocznie, na których odbywają się zawody, aby dopingować Biało-Czerwonym. Popularyzacja tej stosunkowo niszowej dyscypliny na świecie zawdzięczana jest w głównej mierze sukcesom, które zapoczątkował w XXI wieku Adam Małysz, a które po zakończeniu kariery skoczka z Wisły kontynuuje Kamil Stoch. Jednak w ostatnich latach wśród wielu obserwatorów skoków narciarskich pojawia się dyskusja o tym, który z nich osiągnął więcej. Małysz czy Stoch? Postanowiliśmy to sprawdzić, przygotowując zestawienie ich największych sukcesów.

Popularyzatorzy latania na nartach

Trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi, ponieważ obaj skoczkowie święcili swoje kariery w zupełnie innych czasach. Co prawda ich sportowe drogi przecinały się wielokrotnie. Niemniej jednak był to okres, kiedy Adam Małysz zbliżał się do zakończenia swojej kariery, a Kamil Stoch dopiero rozpoczynał swoją drogę na szczyt. I choć sukcesy odnosili w przeszłości tacy skoczkowie jak Wojciech Fortuna, Stanisław Marusasz, Antoni Łaciak, Stanisław Gąsienica-Daniel czy Piotr Fijas, to obecne zainteresowanie możemy zawdzięczać Adamowi Małyszowi. To właśnie jego sukcesy stały się maszyną napędową dla rozwoju skoków narciarskich w kraju. Małyszomania dotarła do wszystkich zakątków Polski, motywując obecne utalentowane pokolenie zawodników do skakania i jednocześnie zapewniając im możliwości organizacyjne.

Stoch i Małysz – porównanie wybitnych sportowców

W czasach, gdy Małysz rozpoczynał swoją karierę warunki do uprawiania tej dyscypliny nie zapowiadały żadnych sukcesów skoków narciarskich w Polsce. Problemy ze sprzętem czy słaba infrastruktura, to obraz, który panował pod koniec lat 90. Mimo tego ogromny talent Małysza poparty ciężką pracą poskutkował wieloma sukcesami. Przede wszystkim 4 kryształowe kule w Pucharze Świata, 3 srebrne oraz 1 brązowy medal olimpijski, 39 zwycięstw w Pucharze Świata, 1 triumf w Turnieju Czterech Skoczni, a także 4 złote medale, 1 srebrny oraz 1 brązowy na Mistrzostwach Świata. To wszystko stało się podwaliną do sukcesów kolejnego pokolenia skoczków, do którego należy Kamil Stoch, Dawid Kubacki oraz Piotr Żyła.

W przypadku Kamila Stocha jego sukcesy wyglądają równie imponująco. Podobnie jak Adam Małysz 39 razy wygrywał w zawodach Pucharu Świata, choć wyczyn ten może wciąż poprawić w obecnym sezonie. Dodatkowo zdobył 2 kryształowe kule w Pucharze Świata, 3 złote medale na Igrzyskach Olimpijskich, 3 zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni, 1 złoty oraz 1 srebrny medal na Mistrzostwach Świata, a także 1 srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Lotach. 

Drużyna, której inni mogą nam pozazdrościć

To oczywiście tylko część sukcesów, którymi mogą się pochwalić Adam Małysz i Kamil Stoch. Rozwój skoków narciarskich w Polsce przełożył się też na sukcesy drużynowe, których częścią jest Stoch. Brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich, Złoty medal oraz 2 brązowe na Mistrzostwach Świata, 2 brązowe medale na Mistrzostwach Świata w Lotach, i 7 zwycięstw, 10 drugich oraz 10 trzecich miejsc w zawodach Pucharu Świata potwierdzają klasę naszych reprezentantów. Niestety w czasach świetności Adama Małysza nie mieliśmy drużyny, która mogłaby powalczyć o najwyższe cele. Mimo to udało się nam wówczas sięgnąć po 1 srebro oraz 3 brązowe krążki.

Kto lepszy Małysz czy Stoch?

Trudno jest wskazać kto lepszy Małysz czy Stoch. Zarówno jeden jak i drugi dostarczyli w ostatnich dwóch dekadach polskim kibicom tyle emocji, że zestawienia ich sukcesów nie odzwierciedlają ich wkładów w rozwój tej wymagającej dyscypliny. Być może gdyby nie sukcesy Adama Małysza, to kariera Kamila Stocha nie byłaby taka imponująca jak obecnie. Zamiast toczyć spory o to, który ze skoczków osiągnął więcej, warto docenić ich wytrwałość oraz zaangażowanie w drodze na szczyt.

Zakłady bukmacherskie takie jak ETOTO, oferują możliwość obstawiania wyników zawodów w skokach narciarskich.