fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czym jest sport elektroniczny?

Kilka słów o sporcie elektronicznym

Z roku na rok sport elektroniczny (en. electronic sport; inaczej zwany również e-sportem) staje się coraz bardziej popularny w wielu krajach świata. Na czym właściwie polega ta nietypowa dyscyplina sportowa? Jej zasady są bardzo proste. Otóż w sporcie elektronicznym pojedynczy gracze lub całe drużyny rywalizują ze sobą w różnych grach komputerowych. Rozgrywki te zazwyczaj odbywają się w trybie multiplayer, czyli jednoczesnej rozgrywce wielu graczy w jedną grę komputerową. Do uprawiania tej dyscypliny sportowej wystarczy przede wszystkim po prostu komputer, konsola do gier oraz stały dostęp do Internetu. Jak się okazuje, nie jest to rozrywka niszowa. W wielu krajach e-sport oficjalnie uznaje się za jedną z dyscyplin sportu, jak ma to już miejsce choćby w Chinach, Danii, Brazylii, Bułgarii, USA czy we Włoszech. Lecz krajów oficjalnie uznających sport elektroniczny stale przybywa.
Wiele osób pewnie twierdzi, że e-sport trudno uznać za dyscyplinę sportową, nie ma ona przecież związku z wysiłkiem fizycznym. Jednak co ciekawe już w 2008 roku podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie sport elektroniczny został oficjalnie zaprezentowany jako pokazowa dyscyplina sportowa.

Historia e-sportu w pigułce!

Ku zaskoczeniu zapewne wielu osób – historia sportu elektronicznego liczy już prawie 50 lat! Po raz pierwszy turniej e-sportowy zorganizowano bowiem w 1972 roku na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Ta pierwsza historyczna rozgrywka została rozegrana na kosmicznej strzelance – Spacewar. Gra ta została stworzona 10 lat wcześniej przez 4 studentów MIT, w tym przez Steve’a Russella, który do dzisiaj jest uznawany za jednego z najbardziej nowatorskich twórców gier komputerowych w historii.
Warto wspomnieć o przełomowym wydarzeniu w rozwoju sportu elektronicznego na świecie. W 1981 roku zorganizowano turniej The Space Invaders Championship. Zgłosiło się do niego aż 10 tys. uczestników ze Stanów Zjednoczonych pragnących wygrać te rozgrywki. Potem było już tylko lepiej – szczególnie w latach 90. dzięki wzrostowi popularności Internetu oraz zwiększeniu ogólnoświatowego dostępu do sieci zaczęto organizować teleturnieje również poza granicami Stanów Zjednoczonych. To właśnie w ostatniej dekadzie XX wieku powstały imprezy, takie jak QuakeCon czy Professional Gamers League.

Sport elektroniczny w Polsce

W Polsce e-sport również nie może narzekać na brak popularności. Organizuje się coraz więcej turniejów i wydarzeń dla entuzjastów tej rozrywki, które przyciągają tysiące kibiców. Warto wspomnieć szczególnie o dwóch wydarzeniach mających miejsce w katowickim Spodku – ESL ONE oraz INTEL EXTREME MASTERS – zorganizowanych przez Intel Corporation oraz ESL. To dwie firmy, zna praktycznie każdy kibic e-sportu na świecie. To głównie one są odpowiedzialne za organizację wielu wydarzeń e-sportowych.
Warto wspomnieć również o ciekawych nagrodach pieniężnych przewidzianych dla zwycięzców turniejów sportów elektronicznych. Łączne nagrody za turniej CS:GO opiewały na kwotę – bagatela – 2,5 miliona dolarów. Z roku na rok coraz więcej ludzi również śledzi online tego typu wydarzenia – już w 2019 roku transmisję z katowickich wydarzeń obserwowało aż 232 milionów widzów na całym świecie. To był absolutny rekord pod względem oglądalności turniejów ESL. Co ciekawe, tego typu zdarzenia wirtualne również można obstawiać.