fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Turniej NBA – na czym polega i jakie ma zasady?

NBA od lat stara się przyciągnać kibiców. Zmarły 3 lata temu David Stern, który był komisarzem Ligi przez 30 lat, zmienił ją nie do poznania. Kiedy ją obejmował, większość klubów przynosiła straty. Po odejściu przez niego ze stanowiska niemal wszystkie kluby są intratnymi biznesami, a wszyscy zawodnicy milionerami. Następcy Sterna próbują iść jego śladem.

Czym jest Turniej NBA?

Nowym pomysłem obecnego komisarza Adama Silvera jest Turniej NBA rozgrywany w trakcie sezonu, którego zakończenie w formule Final-Four odbędzie się w grudniu w Las Vegas. Pomysł powstał kilka lat temu, ale dopiero na ten sezon udało się dojść w tej sprawie do porozumienia ze związkiem zawodników.

‍Turniej trwa od początku listopada, a jego zakończenie zaplanowane jest na 7-9 grudnia. Wszystkie trzydzieści drużyn zostało podzielonych na sześć grup po pięć drużyn. W fazie grupowej każdy z każdym rozgrywa po jednym spotkaniu i są to mecze uwzględniane do bilansu sezonu regularnego. Każdy zespół dwa mecze gra u siebie i dwa na wyjeździe we wtorki i piątki, od 3 do 28 listopada. W ramach promocji Tournament Nights zaprojektowano nowe koszulki i malowania parkietów.

Podział na grupy Turnieju NBA

Podział nastąpił w drodze losowania na podstawie znanych nam z losowań piłkarskich koszyków. Do pierwszego trafiły po trzy drużyny z konferencji z najlepszym bilansem, do drugiego trzy kolejne itd. Na tej podstawie rozlosowano następujące grupy:

Na Wschodzie:

  • Grupa A: Philadelphia 76ers, Cleveland Cavaliers, Atlanta Hawks, Indiana Pacers, Detroit Pistons
  • Grupa B: Milwaukee Bucks, New York Knicks, Miami Heat, Washington Wizards, Charlotte Hornets
  • Grupa C: Boston Celtics, Brooklyn Nets, Toronto Raptors, Chicago Bulls, Orlando Magic

Na zachodzie:

  • Grupa A: Memphis Grizzlies, Phoenix Suns, Los Angeles Lakers, Utah Jazz, Portland Trail Blazers
  • Grupa B: Denver Nuggets, Los Angeles Clippers, New Orleans Pelicans, Dallas Mavericks, Houston Rockets
  • Grupa C: Sacramento Kings, Golden State Warriors, Minnesota Timberwolves, Oklahoma City Thunder, San Antonio Spurs

Do drugiej fazy turnieju awansują zwycięzcy grup oraz dwie ekipy z dzikimi kartami, które zmierzą się w ćwierćfinałach. Zwycięzcy ćwierćfinałów awansują do Final Four.

Zmiany w regulaminie NBA

Ze względu na Turniej teoretycznie skrócono sezon zasadniczy do 80 spotkań (uwzględniają one mecze rozgrywane w grupach Turnieju). Drużyny, które wyjdą z grupy zagrają dodatkowy mecz w ćwierćfinale i półfinale, a więc będą miały na koncie standardowe 82 spotkania. Te, które tak daleko nie zajdą będą miały 80 lub 81 rozegranych spotkań, dlatego w dalszej części sezonu będą rozgrywać odpowiednio dwa lub jedno dodatkowe spotkanie, aby ten bilans wyrównać. Jedynym wyjątkiem będzie mecz finałowy – ten nie będzie wliczany do bilansu.

Terminarz Turnieju NBA

  • ‍3-28 listopada: wtorki i piątki – mecze grupowe;
  • 4-5 grudnia: ćwierćfinały
  • 7-9 grudnia: Final Four w Las Vegas

Nagrody w Turnieju NBA

Szefowie NBA musieli zadbać o specjalną mobilizację drużyn, żeby uatrakcyjnić rozgrywki. Oczywiście żaden zespół nie przejdzie obok nich obojętnie ze względu na wliczenie ich do sezonu regularnego. Dodatkowo jednak wszyscy zawodnicy zwycięskiej drużyny otrzymają 500 tys. dolarów. Premie zdobędą również trenerzy. Zawodnicy drużyny, która przegra w finale otrzymają po 200 tys. dolarów. Przegrani w półfinałach otrzymają po 100 tys. dolarów, a w ćwierćfinałach 50 tys. Dodatkową motywacją będzie wybór MVP oraz najlepszej piątki Turnieju w fazie grupowej oraz pucharowej.