fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ustawa hazardowa 2019 – wszystko, co musicie wiedzieć o prawie bukmacherskim

Ustawa hazardowa jest długa i zawiła, ale każdy gracz powinien coś o niej wiedzieć. Co jest w niej najważniejsze dla gracza?  Czy bukmacherzy są legalni? Czy zabrania się grania w gry karciane w zaciszu domowym? Na te wszystkie pytania poznacie odpowiedź w poniższym artykule.

Kiedy wprowadzono ustawę hazardową?

Pierwsza ustawa hazardowa została wprowadzona w Polsce w 1992 roku. Od tego czasu przeszła wiele nowelizacji. Ustawa hazardowa z 19 listopada 2009 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2010 roku miała na celu dwa główne zadania: uporządkować hazard w Internecie i poza nim. Nowelizacja, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku wywróciła polski rynek zakładów bukmacherskich do góry nogami. Od tego czasu obstawianie zakładów jest możliwe tylko w zakładach bukmacherskich, które posiadają licencję udzieloną przez Ministerstwo Finansów. ETOTO jest legalnym polskim bukmacherem i posiada wymagane prawem zezwolenie wydane przez regulatora. Dzięki temu, możesz bez obaw obstawiać zakłady bukmacherskie w ETOTO.

Prawo hazardowe 2019: co oznacza dla gracza?

Ustawa hazardowa 2019 ma na celu ochronę graczy oraz zmniejszenie szarej strefy. Gracze mogą korzystać wyłącznie z legalnych bukmacherów, co zapewnia im bezpieczeństwo i chroni przed niewłaściwymi praktykami, które mogły spotykać ich ze strony nielegalnych podmiotów. Wygrana zawsze trafia na konto gracza, a kupony rozliczane są w myśl regulaminów i obowiązujących przepisów. Nielegalni operatorzy zostali wpisani do rejestru domen zakazanych, który możesz sprawdzić tutaj, a ochrona graczy przed nimi spoczywa na dostawcach Internetu. ETOTO posiada licencję na udzielanie zakładów wzajemnych przez Internet od 28 listopada 2014 roku i zapewnia graczom pełne bezpieczeństwo. W myśl ustawy, od każdego kuponu pobierany jest 12% podatek od wniesionej stawki. Dodatkowo od kuponów w których wygrana przekracza 2280 zł, pobierany jest dodatkowy 10% podatek. Trafia on do budżetu Skarbu Państwa. Ty, jako gracz nie musisz martwić się o sprawy podatkowe, bo wszystkim zajmuje się bukmacher.

Reklama – czy bukmacher może się reklamować?

Reklamowanie zakładów bukmacherskich nie jest zakazane, ale musi odbywać się w pełnej zgodzie z obowiązującymi przepisami. Co to oznacza? Już wyjaśniamy. Zgodnie z prawem bukmacherskim 2019 reklamować mogą się wyłącznie bukmacherzy, którzy posiadają licencję udzieloną przez Ministerstwo Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych. Bukmacher może reklamować się w punkcie przyjmowania zakładów, na własnej stronie internetowej oraz podczas transmisji sportowych, których jest sponsorem. Reklama nie może być ona skierowana do osób, które nie ukończyły 18 roku życia. Nie może wywoływać skojarzeń z atrakcyjnością seksualną, wypoczynkiem, pracą, sukcesem zawodowym. Nie może ona również zachęcać do uiszczania wyższych stawek, żeby osiągnąć większą wygraną.

Czy mogę grać ze znajomymi w Pokera?

Jedna z ulubionych gier karcianych. Można w nią grać w kasynach pomiędzy innymi graczami. Czy można w pokera grać ze znajomymi? Można, ale trzeba spełnić kilka warunków, żeby odbywało się to zgodnie z ustawą hazardową 2019. W grze musi uczestniczyć minimum 10 graczy. Turniej musi zostać zgłoszony Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej. Po zakończeniu gry Dyrektor Izby Administracji Skarbowej musi dostać szczegółową pisemną informację o osobach, które uzyskały wygrane w turnieju. Minister właściwy do spraw finansów publicznych zaakceptuje regulamin turnieju gry. Dodatkowo osoba, która urządza taki turniej musi zainstalować system audiowizualny w miejscu, w którym toczy się gra. Wygraną mogą być wyłącznie  nagrody rzeczowe, których wartość nie może przekraczać 50% kwoty bazowej. Należy pamiętać o rozliczeniu podatku od gier.