fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wyścigi konne w Polsce – informacje

Wyścigi konne to sport z wieloletnią tradycją. Już starożytni Rzymianie organizowali pierwsze gonitwy. W formie podobnej jak dziś, pierwsze zawody jeździeckie odbyły się w 1780 roku, a zorganizował je angielski lord Derby. Jak wyglądają wyścigi konne w Polsce? Gdzie są rozgrywane? I czy można obstawiać ich spotkania? Zapraszamy do lektury artykułu!

Na początek – trochę faktów

Wyścigi konne mają różne formy. To rywalizacja pomiędzy minimalnie dwoma jeźdźcami na określonym dystansie. Postać zawodów zależy od kilku czynników, np. rasy koni, dystansu, czasu wyścigu, rodzaju nawierzchni toru, itd. Najczęściej biorą w nich udział konie pełnej krwi angielskiej (tzw. folbluty), ale w Polsce popularne są także czystej krwi konie arabskie oraz kłusaki francuskie. 

Jeźdźcy (czyli tzw. dżokeje) są zwykle niscy i lekkiej budowy, jednak co ciekawe do zawodów wszystkie konie wraz z osobami ich dosiadającymi muszą ważyć tyle samo – waży się więc dżokeja, konia z siodłem i różnicę uzupełnia specjalnymi obciążeniami, aby wyścig był sprawiedliwy.

Konie mogą mierzyć się w galopie i kłusie – jeśli w tych drugich koń przejdzie do galopu, on i jeździec zostają zdyskwalifikowani. 

Częstym elementem wyścigów konnych są zakłady bukmacherskie – obstawia się konia, który zwycięży, ale też typuje się drugie i trzecie miejsce. Zdarzają się też zakłady, na których należy obstawić każde miejsce.

Gdzie odbywają się wyścigi konne w Polsce?

W Polsce wyścigi konne odbywają się w tej chwili w Sopocie na torze Hipodrom, na torze Służewiec w Warszawie i na torze Partynice we Wrocławiu. Na dwóch ostatnich można obstawiać wyniki gonitw online od 2019 roku. Historycznie zdarzały się też zawody konne w innych miastach – np. w Krakowie, w drugiej połowie XIX w. odbyły się one obok słynnego Parku Jordana. W 1901 otwarto też tor w warszawskich Łazienkach, jednak spłonął on we wrześniu 1939 roku. 

Czy obstawianie wyścigów konnych w Polsce jest legalne?

Tak, typowanie wyników wyścigów konnych jest w Polsce legalne. Nic dziwnego – gonitwy koni od zawsze kojarzą się z prestiżem i często na widowni można spotkać znanych celebrytów. Dziś tory wyścigowe to miejsca, które chętnie odwiedzają całe rodziny, często urządzane są na nich pikniki i same w sobie stają się duża atrakcją. Nic więc dziwnego, że bukmacherzy zaczęli się nimi interesować. Ofertę typowania takich wyników posiada np. platforma Totalizatora Sportowego trafonline.pl. 

Obstawiając wyścigi konne, tak jak przy innych dyscyplinach warto analizować dostępne dane. Należy poznać historię i doświadczenie  konia i dżokeja, ostatnie występy, formę i wagę konia i wiele innych czynników. Pamiętaj – im więcej wiesz, tym łatwiej jest dobrze wybrać, warto więc być na bieżąco a nawet prowadzić własne statystyki. Duży wpływ na przebieg wyścigów ma również pogoda oraz konkretny tor wyścigowy.

Co jeszcze musisz wiedzieć przed obstawianiem jazdy konnej?

Aby zwiększyć swoje szanse warto zaznajomić się z pojęciami związanymi z jazdą konną oraz dowiedzieć się więcej o rodzajach zakładów, które są możliwe przy gonitwach. 

Istnieją 3 najważniejsze rodzaje wyścigów konnych:

  • Jump Racing (Hurdling) – czyli wyścigi z przeszkodami, 
  • Flat Racing – gonitwa płaska w galopie, bez przeszkód,
  • Boxed Racing – czyli sprinterskie wyścigi na krótkich dystansach.

W oparciu o dystans toru występują:

  • Route – 1 mila lub więcej,
  • Sprint – krótsze niż 1 mila.

Wyścigi dzielą się też ze względu na rasę koni:

  • pełnej krwi arabskiej,
  • pełnej krwi angielskiej,
  • rasy małopolskiej,
  • kłusaków,
  • mieszanych ras.

Można też wyróżnić wyścigi ze względu na rasę koni, na ich wiek czy chód. 

Na pewno wyścigi jazdy konnej w Polsce nie są jeszcze aż tak popularne jak np. w Anglii, a tor Służewiec to jeszcze nie Ascot. ;) Jednak ta dyscyplina zbiera wokół siebie coraz więcej zainteresowanych – warto więc poznać ją bliżej!