fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zakłady wzajemne: czym są i jak działają?

Lubisz oglądać sport, który jest Twoją pasją, ale brakuje Ci emocji? Przeczucie chcesz przełożyć na wygraną? W tym poradniku wytłumaczymy Ci czym są zakłady wzajemne.

Czym są zakłady wzajemne?

Zakłady bukmacherskie to przewidywanie wyników sportowych i ich obstawianie, ale nie tylko. U legalnie działającego bukmachera ETOTO stawiać można jeszcze na rozrywkę czy wydarzenia polityczne zarówno przed spotkaniem jak i na żywo/Live.

Do zakładów wzajemnych zaliczamy dwa typy zakładów, w których po właściwym wytypowaniu wyników zawodów można wygrać sporą sumę pieniędzy, która jest zależna od wpłaconej stawki.

Kiedy wysokość wygranej zależna jest od kwoty wpłaconych stawek to mamy do czynienia z totalizatorami.

Druga forma zakładów wzajemnych jest znacznie bardziej przejrzysta i to na niej się skupimy. W tym przypadku wysokość wygranej zależna jest od umówionego wcześniej kursu i nazywamy to bukmacherstwem.

Zakłady wzajemne i ich historia. Kiedy to wszystko się zaczęło?

Bukmacherstwo towarzyszy ludzkości od zawsze. W starożytności stawiano na rozrywkę i ludzie obstawiali najpopularniejsze wtedy dyscypliny, czyli walki gladiatorów czy wyścigi rydwanów. Cieszyły się one wielką popularnością i uznaniem, bo pozwalały bardziej emocjonować się danym zjawiskiem i tak pozostało do dzisiaj. Prawdziwą popularność „zakładanie się” zyskało pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii za sprawą zakładów stawianych pomiędzy kibicami piłkarskimi. Jako pierwsi to dziennikarze zaczęli przyjmować zakłady w zorganizowany sposób. To właśnie oni: dziennikarze i eksperci piłkarscy pełnili funkcję pierwszych bukmacherów poprzez typowanie faworytów i wystawianie kursów w gazetach. Wraz ze wzrostem popularności zaczęły powstawać pierwsze legalnie działające oficjalne punkty przyjmowania zakładów wzajemnych, gdzie ludzie po dokonaniu wnikliwej analizy i dzięki wiedzy wygrywali zakłady. Pierwsze biuro bukmacherskie otworzył John Moores w 1922 roku na przedmieściach Londynu. Pierwszy oficjalny zakład sieciowy został zawarty w 1972 roku w Kanadzie.

Od 1917 roku zakłady bukmacherskie wprowadzono do obiegu publicznego w Polsce. Można było stawiać pojedynek dwóch warszawskich drużyn, a było to starcie Polonii z Legią. Jednak zakłady te nie miały takiej rozbudowanej formy, jaką mają obecnie. Można było postawić wyłącznie dokładny wynik. Przyjęta w 1992 roku ustawa o grach i zakładach wzajemnych pozwoliła na legalne oddawanie typów. Kolejne ustawy były wprowadzane, żeby poprawić bezpieczeństwo graczy. E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. działa od 2011 roku na podstawie zezwolenia udzielonego przez Ministerstwo Finansów.

Rodzaje zakładów wzajemnych

Najprostszym rodzajem wzajemnych zakładów bukmacherskich są zakłady pojedyncze. Wysokość wygranej obliczana jest poprzez pomnożenia stawki i kursu zakładu.

Drugim rodzajem zakładów są zakłady akumulacyjne. Na jednym kuponie zawartym legalnie u bukmachera stawia się kilka zdarzeń. Można w nich liczyć na znacznie większą wygraną, którą obliczamy poprzez przemnożenie kursów wszystkich zdarzeń dodanych do kuponu przez stawkę kuponu. W ofercie ETOTO posiadamy pełno zdarzeń, które możesz stawiać m.in. dokładny wynik, ilość kartek, wygraną poszczególnych partii gry, a nawet sposób zdobycia bramki.

Sprawdź promocje ETOTO, żeby zwiększyć wygraną i zminimalizować ryzyko przegranej.