fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ile kolejek ma Ekstraklasa?

Polska Ekstraklasa na przestrzeni lat przeszła wiele reform – w tym także związanych z liczbą drużyn premiowanych do gry w najwyższej klasie rozgrywek, jak i liczbą ich bezpośrednich spotkań. Ile kolejek ma Ekstraklasa dzisiaj? Obecnie kibice będą mogli śledzić zmagania aż 18 zespołów w 34 kolejkach. To pierwsza taka sytuacja od 23 lat trwania tej formuły zawodów.

Dowiedz się więcej na temat systemu ogólnopolskiej ligi państwowej, której początku należy doszukiwać się w latach 20. XX wieku.

Terminarz rozgrywek – Ekstraklasa

Cały terminarz Ekstraklasy, obejmujący wszystkie 34 kolejki, został udostępniony na oficjalnej stronie najwyższej klasy rozgrywek w Polsce. Kibice mają do dyspozycji pełen rozkład. Co więcej, użytkownik może wybrać konkretny zespół i poznać jego plan sezonu (mecz po meczu) z dużym wyprzedzeniem.

Mecze Ekstraklasy – 34 kolejki, 18 drużyn i 306 spotkań

Ekstraklasa w sezonie 2022/23 powiększyła się o dodatkowe dwa zespoły. Najwyższa klasa rozgrywek mieści aż 18 najlepszych polskich drużyn. To rekord, biorąc choćby pod uwagę miniony rok. Jednakże w stosunku do pierwszych rozgrywek zapoczątkowanych w roku 1927 współczesna Ekstraklasa nie zwiększyła się pod względem uczestników w sposób diametralny. Ówcześnie Liga Polska liczyła 14 zespołów.

Podczas inauguracyjnego sezonu rozegrano 7 spotkań. Przez kolejne 3 sezony zawody nabierały kształtów i ulegały sukcesywnej stabilizacji. Liczba ekip została jednak zmniejszona z 14 do 12. W 1935 roku nastąpiła kolejna reforma w tym aspekcie, której efektem było uszczuplenie ligi do 11 zespołów. Kolejny rok to nowa fala przeobrażeń – również w kontekście jedenastek. Do czasu wybuch II wojny światowej w rozgrywkach ligowych brało udział już tylko 10 zespołów.

Ekstraklasa po wojnie

Rok po zakończeniu wojny do rywalizacji powróciła polska liga piłki nożnej. Tym razem po obradach Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZPN zdecydowano o utworzeniu dwóch klas rozgrywkowych – I i II – do których trafiło po 12 zespołów. Jednak wiele zawirowań i podaniu w wątpliwość legalności funkcjonowania ligi zmusiły włodarzy do wprowadzenia ponownych modyfikacji. Jeszcze w tym samym roku (1946) wpłynął projekt rewolucjonizujący dotychczasowe rozgrywki. Poparto pomysł, który zakładał podział sezonu na dwa cykle – jesień-zima i wiosna-lato. Ponownie wrócono do idei, gdzie udział w rozgrywkach miało brać 14 jedenastek.

Ile kolejek ma Ekstraklasa aktualnie?

Poszerzenie Ekstraklasy o kolejne zespoły i zwiększenie liczby kolejek nastąpiło już po roku 1999. W nowym tysiącleciu liczba drużyn, biorących udział w zmaganiach ligowych wzrosła do 16. Idea ta towarzyszyła najwyższej klasie rozgrywek przez ponad 20 lat. Włodarze zdecydowali o kolejnej rewolucji. Ile kolejek ma Ekstraklasa dziś? Kibice nie mogą narzekać, bowiem ich zespoły będą miały okazję powalczyć o trofeum w 34 następujących po sobie kolejkach. Miłośnicy futbolu zobaczą aż 18 drużyn i 306 spotkań ligowych – to 66 meczów więcej niż dotychczas.

Obstaw wszystkie 34. kolejki Ekstraklasy w ETOTO!

Dołącz do klientów ETOTO i graj o najwyższą stawkę. Zarejestruj się na stronie w kilku prostych krokach bez zbędnych formalności. Postaw na swoich faworytów lub wybierz zakłady specjalne. Lubisz emocje związane ze sportem na żywo? Przejdź do zakładów live. Skorzystaj z bonusów przygotowanych dla nowych, jak i stałych graczy. Poznaj program wszystkich rozgrywek, dzięki naszemu kalendarzowi.