fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

King of the Court Siatkówka Plażowa – Zasady gry

King of the Court, znane również jako Król Siatkówki Plażowej, to innowacyjna wersja siatkówki plażowej, w której pięć drużyn rywalizuje ze sobą na jednym boisku. W tej odpowiedzi przedstawimy zasady gry w King of the Court Beach Volleyball.

Zasady gry

Gra King of the Court składa się z trzech rund, a zwycięzcę określa się na podstawie punktów zdobytych podczas tych rund. Przeanalizujmy szczegółowe zasady tej interesującej dyscypliny:

Podział boiska

Boisko jest podzielone na dwie części: stronę królewską (king side) i stronę pretendentów (challengers side). Drużyna, która rozpoczyna grę na którejś ze stron, jest ustalana poprzez losowanie.

Układ drużyn

Gra odbywa się pomiędzy pięcioma drużynami, z których dwie znajdują się na boisku, a pozostałe czekają na swoją kolej na stronie pretendentów. Każda drużyna ma możliwość wyboru zawodnika, który rozpocznie serwowanie.

Rozpoczęcie i zdobywanie punktów

Każda runda rozpoczyna się od serwisu drużyny znajdującej się na stronie pretendentów. Jeśli drużyna ze strony pretendentów wygra punkt, przechodzi na stronę królewską, a drużyna z tej strony musi opuścić boisko i oczekiwać na swoją kolej, aby ponownie serwować ze strony pretendentów. Jeśli drużyna ze strony królewskiej zdobędzie punkt, pozostaje na stronie królewskiej i otrzymuje jeden punkt.

Zdobycie punktów

Drużyny mogą zdobywać punkty tylko podczas przebywania na stronie królewskiej. Jeśli drużyna ze strony pretendentów popełni błąd podczas serwisu, opuszcza boisko i dołącza na koniec kolejki, jednak drużyna ze strony królewskiej nie zdobywa punktu.

Czas między rundami

Między dwoma rundami jest maksymalnie 8 sekund przerwy. Sędzia ścisłe monitoruje czas. W trakcie rundy obowiązują obecne zasady siatkówki plażowej.

Określenie zwycięzcy rundy

Jeśli dwie drużyny mają taką samą ilość punktów na koniec rundy, pierwszym kryterium jest dłuższy pobyt na stronie królewskiej. Drużyna, która miała najdłuższy pobyt na tej stronie (czyli zdobyła najwięcej punktów podczas jednego przebywania na stronie królewskiej), przechodzi do kolejnej rundy. Jeśli najdłuższy pobyt punktowy jest taki sam, to drużyna, która osiągnęła ten wynik jako pierwsza, awansuje do kolejnej rundy.

Kolejne rundy i finał

Kolejne rundy rozpoczynają się według wyników z poprzedniej rundy. Drużyna z pierwszym miejscem rozpoczyna na stronie królewskiej, drużyna z drugim miejscem na stronie pretendentów, a drużyna z trzecim miejscem zajmuje drugą pozycję serwisową. Nie ma przerw ani czasów na żądanie. Gra odbywa się przez określony czas.
Finałowa runda to rywalizacja trzech drużyn, które walczą o zdobycie 15 punktów (lub najwyższej liczby punktów do momentu finałowego sygnału dźwiękowego). Pierwsza runda trwa 15 minut i w niej uczestniczy pięć drużyn. Druga runda, z czterema drużynami, również trwa 15 minut. Ostatnia runda składa się z trzech drużyn i jest rozgrywana do momentu zdobycia 15 punktów lub upłynięcia maksymalnego czasu wynoszącego 15 minut.

Podsumowanie

King of the Court to widowiskowa odmiana siatkówki plażowej, która dostarcza wiele emocji i rywalizacji. Ta innowacyjna forma rozgrywki na jednym boisku, z pięcioma drużynami, sprawia, że każdy punkt jest ważny.

POLECANE

Banner