fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Liga Mistrzów – ile rund eliminacji?

Droga po triumf w prestiżowym turnieju, jakim jest Liga Mistrzów, dla niektórych drużyn jest długa i kręta. Szczególnie utrudnione zadanie mają te zespoły, które zostały sklasyfikowane najniżej w światowym rankingu. Jak wygląda z ich perspektywy Liga Mistrzów? Ile rund eliminacji muszą przejść zespoły, aby znaleźć się w finale Champions League? Dowiedz się więcej, przechodząc do tekstu zamieszczonego poniżej.

Ile rund eliminacji Ligi Mistrzów muszą pokonać drużyny?

Drużyny, które nie są premiowane z urzędu do gry w fazie grupowej Ligi Mistrzów, muszą przejść długą drogę, aby znaleźć się w gronie najlepszych. W najgorszym położeniu, z perspektywy liczby meczów do rozegrania, są federacje z końca stawki. Obecnie należą do nich: San Marino, Andora, Wyspy Owcze oraz Kosowo. Dojście do finału którejś z drużyny ligowych oznaczałoby, że piłkarze musieliby przejść łącznie przez 10 rund eliminacyjnych. W każdej z nich zawodnicy są zobowiązani, aby rozegrać po dwa spotkania – mecz u siebie i mecz rewanżowy (z wyjątkiem finału), co daje łącznie 23 mecze.

Eliminacje do Ligi Mistrzów – walka o grupę LM

O tym, ile drużyn awansuje do Ligi Mistrzów z poszczególnych lig, napisaliśmy już jakiś czas temu. Poprzez wdrożenie systemu eliminacyjnego, w którym biorą udział federacje z całego świata (wykluczając te kraje, w których nie ma krajowych rozgrywek ligowych), celem Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) jest wyłonienie 32 z 81 zespołów, które uzyskają kwalifikację do udziału w fazie grupowej LM. Aby drużyny mogły się tam znaleźć, muszą spełnić jeden z kilku warunków:

 • zająć odpowiednie miejsce w tabeli ligowej – ile drużyn może wystawić każda z federacji, przeczytasz tutaj;

 • wygrać edycję LM;

 • wygrać edycję Ligi Europy.

Liga Mistrzów – eliminacje do fazy grupowej LM

O ile w przypadku zwycięzców Champions League oraz Ligi Europy bezpośredni awans do fazy grupowej LM jest jak najbardziej uzasadniony, o tyle możliwość gry zespołów uplasowanych na dalszych miejscach w rankingach światowych nie jest już tak oczywisty. Ile rund eliminacji Ligi Mistrzów mają do pokonania te drużyny? Oto jak przedstawia się ich droga.

 • Runda wstępna. W tej rundzie biorą udział jedynie zespoły sklasyfikowane najdalej – następuje eliminacja do Ligi Mistrzów najsłabszych zespołów. Na dzień dzisiejszy są to drużyny z federacji, o których mieliśmy już okazję wspomnieć: San Marino, Andora, Wyspy Owcze, Kosowo. Zwycięskie zespóły przechodzą do rundy I.
 • Runda I. W tej rundzie kwalifikacyjnej do rywalizacji przystępują aż 32 drużyny (licząc zwycięzców rundy wstępnej). Możliwość udziału w kolejnym etapie uzyskuje już tylko 16 klubów.
 • Runda II. W niej znajduje się 26 drużyn. Podobnie, jak w rundzie pierwszej, tak i tu, do klubów sklasyfikowanych wyżej dołączają zwycięzcy z niższego szczebla rozgrywek. Do trzeciej fazy przechodzi 10 szczęśliwców.
 • Runda III. Możliwość udziału na tym etapie rozgrywek ma 20 zespołów. Po dwumeczu zostaje już tylko połowa z nich.
 • Runda IV – play-off. Zwycięzcy tej rundy będą mogli przystąpić do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Do rywalizacji przystępuje łącznie 12 drużyn, z których tylko 6 ma możliwość rywalizacji z najlepszymi.

Kwalifikacje Ligi Mistrzów drużyn z niższych federacji – od fazy grupowej do finału

Ostatnim etapem, tym, na który czeka cały futbolowy świat, jest faza grupowa Ligi Mistrzów. 6 szczęśliwców z rundy play-off, dołącza do 26 zespołów, które awans miały zapewniony już wcześniej – wynika to z zasad, o których mieliśmy już okazję wspomnieć. Jak wygląda w tej fazie Liga Mistrzów? Ile rund eliminacji czeka na finalistę LM?

 • Rozgrywki grupowe. Faza grupowa, dla drużyn z niższych federacji, to bez wątpienia szansa na pokazanie swoich umiejętności. Zespoły podzielone są na koszyki, zgodnie z miejscem zajmowanym w światowym rankingu oraz współczynnikiem UEFA. W grupach od A do H są po 4 drużyny, które rozgrywają mecze w systemie „każdy z każdym” – mecz u siebie i mecz rewanżowy u rywala.
 • 1/8 finału. Po pierwszej fazie (grupowej) czas na emocjonujące mecze rozgrywane między najlepszą szesnastką turnieju. Na tym etapie zespoły dobierane są na podstawie losowania.
 • Ćwierćfinał. Liczba drużyn w tej fazie zostaje ograniczona do 8. Do 1/4 finału przechodzą zespoły, które wygrały dwumecz z rywalem w 1/8.
 • Półfinał. Wygrać LM może już tylko 1 zespół spośród 4 ostatnich. Ich dobór odbywa się poprzez losowanie.
 • Finał. Do ścisłego finału przechodzi dwójka najlepszych. Współcześnie ostatni mecz LM rozgrywany jest bez spotkania rewanżowego.

Sam zdecyduj, ile rund eliminacji pokonają drużyny i kto tym razem podniesie puchar Champions League!

Dołącz do Etoto i obstaw zwycięzcę jednego z najbardziej emocjonujących turniejów, jakim jest Liga Mistrzów. Ile rund eliminacji pokona tym razem Twój faworyt? Dokonaj analiz i stań się mistrzem zakładów bukmacherskich. Pobierz aplikację mobilną, aby być na bieżąco z wynikami i kursami. Załóż konto i odbierz bonusy. Sprawdź zakłady sportowe, zakłady live, sporty wirtualne i naszą nowość, jaką jest gra w karty. Masz problem z realizacją bonusów? Skorzystaj z czatu i poinformuj nas o tym.