fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lionel Messi – sylwetki najbardziej znanych sportowców

Piłkarskie legendy najczęściej doceniane są już po zakończeniu kariery. Niemniej jednak istnieją wyjątki, które pokazują, że można być przez wiele lat na najwyższym poziomie. Kibice piłkarscy od lat toczą spory, kto jest najlepszym piłkarzem w historii. Za przykłady z przeszłości stawia się Pelé oraz Diego Maradonę. Współcześni sympatycy futbolu rozważają natomiast kandydatury Cristiano Ronaldo oraz Lionela Messiego. W tym artykule przedstawimy nieco bliżej postać Argentyńczyka i postaramy się przedstawić jakie składowe wpływają na jego boiskowy geniusz.

Początki kariery Leo Messiego

Swoją karierę rozpoczął w wieku 5 lat pod okiem swojego ojca w prowadzonym przez niego klubie Grandoli. W 1995 roku po raz pierwszy przecięły się jego piłkarskie drogi z Diego Armando Maradoną, który uważany jest za najwybitniejszego zawodnika w historii Argentyny. Już jako junior uchodził za cudowne dziecko futbolu, zachwycając swoim dryblingiem oraz skutecznością strzelecką. Przeszkodą do gry na najwyższym poziomie w zespołach seniorskich był jego stosunkowo niski wzrost. W latach dziecięcych stwierdzono u niego karłowatość przysadkową. Po obserwacjach zawodnika na boisku dyrektor sportowy katalońskiego klubu postanowił zaoferować kontrakt oraz pokrycie wszelkich kosztów leczenia. Tak oto Lionel Messi trafił do klubu FC Barcelona. Kuriozalny był moment podpisania kontraktu, ponieważ dyrektor sportowy klubu sporządził go na serwetce.

Transfer i pierwsze sukcesy w FC Barcelony

Talent Messiego objawiał się wraz z każdym meczem z jego udziałem. Liczba wypracowanych bramek w drużynach juniorskich zainteresowała trenera Franka Rijkaarda na tyle, że postanowił mu dać szansę w 2004 roku w derbowym spotkaniu ligowym Primiera División z Espanyolem. Miał on wówczas 17 lat i 114 dni. Niespełna rok później doczekał się swojego pierwszego gola w Blaugranie. Messi w wiek dorosły wchodził jako obiecujący talent na skalę światową. Argentyńczyk miał swój udział w zdobytym przez Barcelonę w Pucharze Ligi Mistrzów w sezonie 2005/2006, kiedy to pokonał bramkarza Panathinaikosu Ateny.

Kolejnym kamieniem milowym był sezon 2006/2007, w którym odegrał istotną rolę podczas rywalizacji z Realem Madryt. Wówczas  Messi El Clásico zakończył z hat-trickiem, jednocześnie zapewniając swojemu klubowi remis 3:3 w potyczce z największym rywalem. Sukcesy ligowe Argentyńczyk przeplatał wraz z tymi osiąganymi na europejskich stadionach. Rok 2009 był kompletną dominacją Barcelony. Pod wodzą Pepa Guardioli zespół sięgnął po wszystkie możliwe tytuły w Hiszpanii, jednocześnie ponownie wygrywając Ligę Mistrzów. Ta edycja dla Messiego była wyjątkowa, ponieważ zdobył w niej 9 bramek i otrzymując miano króla strzelców rozgrywek. Potwierdzeniem jego światowej dominacji była bramka zdobyta w finale przeciwko Manchesterowi United, kiedy to mierzący 169 centymetrów zawodnik pokonał strzałem głową Edvina Van der Sara.

Leo Messi i Cristiano Ronaldo – rywalizacja piłkarskich geniuszy

Tak rozpoczęła się zjawiskowa kariera Leo Messiego. Od ponad 15 lat przyciąga uwagę kibiców na całym świecie, imponując niezmiennie swoją wysoką formą oraz skutecznością strzelecką. Jeszcze do niedawna pojedynki między nim a Cristiano Ronaldo emocjonowały każdego sympatyka futbolu, ponieważ obecnie nieczęsto można spotkać dwie legendy na jednym boisku. Wszystko za sprawą przenosin Portugalczyka do Juventusu Turyn. Transmisje sportowe z ich udziałem przyciągały przed telewizory miliony kibiców na całym świecie. Trudno wypowiedzieć się jednoznacznie, który z nich jest lepszy. Lionel Messi i Cristiano Ronaldo sprawili, że piłka nożna zyskała na wizerunku, a ich kariery przełamują wszelkie stawiane przez ekspertów granice. Równie ciekawe są kwestie finansowe. Zdaniem magazynu Forbes szacunkowe zarobki Messiego za bieżący rok wynoszą ok. 93 mln euro. Wartość zawodnika mającego 33 lata według serwisu Transfermarkt opiewa na kwotę 112 milionów euro. Natomiast suma odstępnego wynosi 700 milionów euro.

Światowa dominacja poparta sukcesami

Lista osiągnięć Messiego jest imponująca. Dotychczas zdobył on dziesięciokrotnie Mistrzostwo Hiszpanii, sześciokrotnie Puchar Hiszpanii, ośmiokrotnie Superpuchar Hiszpanii, czterokrotnie wygrał Ligę Mistrzów, trzykrotnie Superpuchar Europy i tyle samo razy Klubowe Mistrzostwa Świata. W przypadku kariery reprezentacyjnej może poszczycić się Wicemistrzostwem Świata, trzykrotnym Wicemistrzostwem Copa América czy chociażby Mistrzostwem Olimpijskim. Dodatkowo sześć razy zdobył Złotą Piłkę, która uznawana jest za najbardziej prestiżową nagrodę piłkarską. Tyle samo otrzymał Złotych Butów, czyli statuetek dla najlepszego strzelca w sezonie ligowym. Z pozostałych nagród, które piłkarz otrzymał, można zrobić ogromną wystawę, ponieważ ich ilość jest oszałamiająca. XXI wiek, póki co przebiega w sporcie pod dyktando Leo Messiego Warto obserwować poczynania opisywanego zawodnika, ponieważ niezbyt często zdarzają się takie objawienia.