fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ściągnięcie koszulki po zdobyciu gola – dlaczego jest karane?

Dlaczego piłkarze otrzymują żółte kartki za ściąganie koszulki po zdobyciu gola?

W świecie piłki nożnej, żółte kartki pełnią kluczową rolę w utrzymaniu dyscypliny na boisku. Są one wykorzystywane do karania działań niebezpiecznych, niesportowego zachowania oraz innych wykroczeń, które mogą naruszać przepisy gry. Dwa żółte kartki oznaczają usunięcie zawodnika z boiska​​.

Zmiany w przepisach piłkarskich

Początkowo, świętowanie gola poprzez ściągnięcie koszulki nie było karane. Zawodnicy mogli wyrażać swoją radość w ten sposób bez obaw o konsekwencje. Jednak zmiana przepisów wprowadzona w 2004 roku, wprowadziła nowe ograniczenia w tej kwestii​​.

IFAB i nowe zasady

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) ustaliła, że zawodnicy nie mogą ściągać koszulek podczas świętowania gola. Przepis ten ma na celu ograniczenie marnowania czasu oraz unikanie zachowań uznawanych za niesportowe​​.

FIFA i przepisy o niesportowym zachowaniu

FIFA, w swoich przepisach dotyczących fauli i niesportowego zachowania, szczegółowo określa, co jest dopuszczalne podczas świętowania. Zawodnicy mogą świętować, ale nie mogą tego robić nadmiernie, nie powinni również marnować czasu. FIFA nakazuje sędziom pokazywanie żółtych kartek zawodnikom, którzy ściągają koszulki lub zakrywają głowę koszulką​​.

Przykłady słynnych incydentów

Warto wspomnieć o znanych przypadkach, gdy zawodnicy otrzymali żółte kartki za świętowanie w ten sposób. Podczas Mistrzostw Świata w 2022 roku, Vincent Aboubakar z Kamerunu otrzymał drugą żółtą kartkę, a co za tym idzie czerwoną, za ściągnięcie koszulki po strzeleniu zwycięskiego gola przeciwko Brazylii. Pomimo tego Kamerun utrzymał prowadzenie, lecz musiał grać przez ostatnie minuty w osłabieniu​​.

Podsumowanie

Ograniczenia te mają na celu zachowanie odpowiedniej dyscypliny na boisku oraz unikanie sytuacji, które mogą prowadzić do marnowania czasu gry. Chociaż może się to wydawać surowe, przepisy te zostały wprowadzone w celu zapewnienia płynności i sprawiedliwości w grze.