fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Siatkówka plażowa – zasady gry | Jakie są zasady w siatkówce plażowej?

Siatkówka plażowa jest popularną dyscypliną sportową, szczególnie w okresie letnim. Gra ta cieszy się zarówno uznaniem zawodowców, jak i amatorów, którzy korzystają z plażowych boisk z piasku lub naturalnych plaż. W przeciwieństwie do tradycyjnej siatkówki halowej, siatkówka plażowa posiada swoje specyficzne zasady, które dostosowują grę do warunków piaskowego otoczenia.

Wymiary boiska

Boisko do siatkówki plażowej ma uproszczone wymiary w porównaniu z halową wersją. Jego długość wynosi 16 metrów, a szerokość 8 metrów. Brak jest linii środkowej, a jedynie linie graniczne pozostają na boisku.

Wysokość siatki

Siatka w siatkówce plażowej jest ustawiona na wysokości 2,43 metra dla mężczyzn i 2,24 metra dla kobiet. Toleruje się margines błędu wynoszący dwa centymetry.

Warunki terenowe

Teren, na którym rozgrywana jest siatkówka plażowa, musi być równy, a sam piasek powinien być drobnoziarnisty i czysty. Zaleca się stosowanie kontrastowych kolorów na linii i taśmach, natomiast piłka zwykle jest żółta.

Zasady punktacji

Gra w siatkówkę plażową odbywa się w dwóch wygranych setach, z wyjątkiem potencjalnego trzeciego seta, który rozgrywany jest do 15 punktów. Każdy set można zdobyć do 21 punktów. Zasady pozwalają drużynom używać dowolnej części ciała do odbicia piłki, z trzema dozwolonymi dotknięciami dla każdej strony. Utrzymanie piłki ponad siatką jest uważane za błąd, a czas na podanie piłki nie może przekroczyć pięciu sekund. Po zdobyciu siedmiu punktów drużyny zmieniają się stronami.

Techniki gry

W siatkówce plażowej istnieje elastyczność w technikach odbicia piłki, jednak pewne czynności są zabronione. Na przykład, nie wolno wykonywać strzałów palcami ani używać spodu otwartej dłoni w obronie.

Zasady fair play

W siatkówce plażowej istnieją wytyczne dotyczące zachowania fair play. Przykładowo, przed rozpoczęciem meczu drużyny wita się nawzajem, a po zakończeniu spotkania dziękują sędziom. Kary w tej dyscyplinie nie sumują się, a dążenie do fair play jest ważnym aspektem gry.

Historia i popularność

Siatkówka plażowa ma swoje korzenie w Hawajach, gdzie powstała w 1915 roku. W latach 20. XX wieku zdobyła ogromną popularność w Santa Monica w Kalifornii. Początkowo była to rodzinną aktywność plażową, która stopniowo przekształciła się w globalny sport. Pierwsze turnieje siatkówki plażowej i profesjonalne tournée powstały odpowiednio w latach 50. i 70. XX wieku. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej uznała siatkówkę plażową za oficjalną dyscyplinę w 1986 roku, co doprowadziło do jej rozwoju na całym świecie.
Siatkówka plażowa w Polsce ma szczególnie dużą popularność i jest rozgrywana zarówno przez zawodowców, jak i amatorów. Przyciąga ona wielu fanów, zwłaszcza w miejscowościach nadmorskich. Należy również pamiętać o osiągnięciach wielu wybitnych graczy, takich jak Karch Kiraly, Misty May-Treanor, Kerri Walsh-Jennings, Paolo Nicolai i Phil Dauhauser, którzy zdobyli wiele medali olimpijskich i osiągnęli sukcesy na arenie międzynarodowej.

Podsumowanie

Siatkówka plażowa to popularna dyscyplina sportowa, rozgrywana na plażowych boiskach z piasku. Posiada swoje własne zasady, które dostosowują grę do warunków środowiska. Grając w siatkówkę plażową, należy przestrzegać reguł dotyczących wymiarów boiska, wysokości siatki, technik gry oraz fair play. Ta dynamiczna dyscyplina sportowa cieszy się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, i zapewnia zarówno zawodowcom, jak i amatorom niezapomniane emocje na plaży.

POLECANE

Banner