fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zasady dotykania siatki w siatkówce | Czy zawodnik może dotknąć siatki w siatkówce?

Siatkówka jest dynamiczną i popularną dyscypliną sportową, która wymaga od zawodników precyzji i zwinności. Zasady dotyczące dotykania siatki są ważnym elementem tego sportu. Oto odpowiedź na pytanie, czy zawodnik może dotknąć siatki w siatkówce.

Czy zawodnik może dotknąć siatki w siatkówce?

Nie zawodnik nie może dotknąć siatki podczas gry w żadnym momencie. Celowe lub przypadkowe dotknięcie siatki kończy się zawsze utratą punktu.

Aktualne zasady dotykania siatki

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w siatkówce, wprowadzonymi przez Światową Federację Siatkówki (FIVB), zawodnik nie może dotykać siatki w żadnym momencie. Oznacza to, że zawodnik nie może celowo dotykać siatki ani manipulować nią w żadnym celu.

Zmiana zasad w celu zapobiegania kontuzjom

Jednym z powodów, dla których wprowadzono tę zmianę, jest zapobieganie kontuzjom. Dotykanie siatki podczas gry może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak skręcenie stawu lub upadek zawodnika. Dlatego FIVB podjęła decyzję, że zawodnik nie może dotykać siatki, aby zapewnić większe bezpieczeństwo podczas rozgrywek.

Konsekwencje naruszenia zasad

Jeżeli zawodnik celowo lub niecelowo dotknie siatki, sędzia odgwizduje naruszenie i przeciwna drużyna otrzymuje punkt. Dotknięcie siatki w sposób niezgodny z zasadami jest uważane za błąd, który może mieć wpływ na wynik seta lub całego meczu.

POLECANE

Banner