fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kto wygrał pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej?

Tylko osiem drużyn globu poczuło smak zwycięstwa i wzniosło upragniony puchar mistrzostw świata. Najczęściej, bo aż pięciokrotnie, robili to Brazylijczycy. Jednakże to nie oni jako pierwsi rozpoczęli wspaniałą tradycję, która cieszy kibiców już przeszło 92 lata. Przejdź do dalszej części artykułu i dowiedz się, kto wygrał pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej, a także kto zasilał skład ówczesnej drużyny narodowej, której piłkarze delektowali się złotym medalem.

Pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej w Montevideo

Rok 1930. Urugwaj – Montevideo. Narodowa reprezentacja Los Charrúas sięga po złoto mistrzostw świata, pokonując w finale kadrę Argentyny 4:2. Najwięcej goli turnieju (8) zdobył wówczas Guillermo Stabile. Zespół Urugwaju w całej swojej historii ten wyczyn powtórzył jeszcze raz w roku 1950. Niemniej Urusi do dziś są uważani za jedną z najgroźniejszych „jedenastek” Ameryki Południowej. Świadczą o tym także inne trofea wypełniające gablotę zwycięstw m.in. puchar Copa America (15 mistrzowskich tytułów) czy złote medale igrzysk olimpijskich (2 mistrzowskie tytuły).

Reprezentacja Urugwaju – początek futbolowej historii

Początek XX wieku był dla piłkarzy Urugwaju wymarzonym czasem, bo obok takich ekip jak Węgry, Brazylia czy Włochy, byli wymieniani jako jeden z najgroźniejszych zespołów globu. Co więcej, państwo ze stolicą w Montevideo było ówcześnie jednym z najbogatszych krajów Ameryki Południowej, który poważnie podchodził do procesu szkoleniowego młodych i perspektywicznych piłkarzy. Dzięki odpowiedniemu programowi, młodzież mogła pielęgnować swój talent już od ósmego roku życia – piłka nożna w Urugwaju z roku na rok rosła w siłę. W efekcie kibice Błękitnych mieli okazję podziwiać ponadprzeciętne umiejętności reprezentacji na przestrzeni kolejnych lat.

Piłkarze Urugwaju i ich pierwszy turniej międzynarodowy

Pierwszy międzynarodowy pojedynek Los Charrúas zanotowali w 1901 roku, podejmując na własnym stadionie Argentyńczyków. Niestety walka z odwiecznym rywalem zakończyła się porażką 3:2.

15 lat później Urusi przystąpili do mistrzostw Ameryki Południowej Copa America. Był to pierwszy tego typu turniej, w którym udział wzięły tylko 4 „jedenastki” – Chile, Brazylia, Argentyna oraz Urugwaj. O zwycięstwie decydowało wówczas zajęcie pierwszego miejsca w tabeli. W związku z tym, że do walki przystąpiły tylko 4 reprezentacje, obowiązywał system rozgrywek „każdy z każdym”. Inauguracyjny mecz Błękitnych był pokazem ich siły. Jako pierwsi ulegli piłkarze Chile, przegrywając 4:0 – katami urugwajskiego zespołu byli José Piendibene oraz Isabelino Gradína.

Po efektownym zwycięstwie z La Roja przyszedł czas na wirtuozów futbolu – Brazylijczyków. Canarinhos otworzyli worek z bramkami już w 8 minucie meczu. Niespodziewana kontuzja obrońcy była powodem, przez który Kanarki musiały dotrwać do końca meczu w dziesiątkę – nie było możliwości zmiany zawodnika. Los Charrúas wykorzystali przewagę i dwukrotnie pokonali brazylijskiego bramkarza. Mecz zakończył się wynikiem 2:1.

Pojedynek z Argentyną był decydującym sprawdzianem. Ostatecznie żadna z drużyn nie przechyliła szali zwycięstwa na swoją korzyść i mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Wcześniejsze wygrane Urusów zapewniły im mistrzostwo w Copa America. O triumfie zadecydował jeden punkt przewagi nad drugą w tabeli Argentyną.

Obrona tytułu reprezentacji Urugwaju

Rok po udanym występie w Copa America Błękitni ponownie zachwycili kibiców i bez straty gola sięgnęli po puchar. W turnieju wzięli udział starzy znajomi – reprezentacje Chile, Brazylii i Argentyny. Piłkarze La Roja czterokrotnie wyjmowali piłkę z bramki. Równie dotkliwej porażki doznali Canarinhos. Największy opór stawiali Argentyńczycy, jednak Héctora Scarone w 62 minucie podwyższył wynik na 1:0. Rezultat pozostał niezmienny do samego końca meczu. Urugwaj z kompletem punktów zajął pierwszą pozycję w grupie.

Dominacja piłkarzy Urugwaju w Copa America 1920-1926

Turnieje w 1920 i 1923 roku zdominowane zostały przez Urusów, którzy ponownie nie dali szans rywalom. Na przestrzeni lat do stałych bywalców turnieju – Argentyny, Brazylii, Chile i Urugwaju – dołączyły reprezentacje Paragwaju i Boliwii. Mimo powiększenia się grona rywali żaden z zespołów nie potrafił zepchnąć z tronu Los Charrúas przez kolejne sześć lat.

Kto wygrał pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej? Od złotego medalu igrzysk po organizację mundialu

Na letnich igrzyskach olimpijskich w 1924 i 1928 roku reprezentacja Urugwaju mogła po raz pierwszy sprawdzić się w zawodach międzykontynentalnych. W obu turniejach Los Charrúas potwierdzili swoją wyższość nad innymi zespołami. Zarówno w 1924, jak i 1928 sięgnęli oni po złote medale, wyrastając tym samym na światowego lidera futbolu. Nic więc dziwnego, że Urugwajczycy stali się głównym faworytem do organizacji mistrzostw świata w 1930 roku – pierwszy mundial zorganizowany przez FIFA. 1er Campeonato Mundial de Futbol były zawodami, które zostały zorganizowane jako odrębny i niezależny turniej, w którym udział wzięło 13 narodowych reprezentacji zarówno z Europy, jak i Ameryki Południowej. Kto wygrał pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej? Był to nie kto inny jak zespół La Celeste.

Piłkarze Urugwaju, wygrywając mistrzostwa świata w Montevideo, potwierdzili jedynie, że przeszło dekada sukcesów odniesionych na własnym podwórku oraz na igrzyskach olimpijskich nie była przypadkiem. Dwadzieścia lat później Urusi, w składzie których można było podziwiać m.in. Óscara Mígueza czy Roque Gastón Máspoli, ponownie zameldowali się w finale IV Campeonato Mundial de Futebol w Brazylii, pokonując gospodarzy 2:1. Tym samym zapisali się złotymi zgłoskami wśród drużyn, które wygrywały mundial więcej niż raz.

Pomimo tego, że na przestrzeni wielu lat szatnię reprezentacji Urugwaju zasilały takie gwiazdy jak Victor Diogo, Álvaro Recoba, Diego Forlán czy Luis Suárez, Los Charrúas nie powtórzyli sukcesu starszych kolegów. Niemniej wielokrotnie zaznaczali swoją obecność w mundialu, śrubując bardzo dobre wyniki w 1954, 1970 i bardziej nam współczesnym 2010 roku, gdzie uplasowali się na czwartej pozycji z najlepszym wówczas strzelcem turnieju i zdobywcą Złotej Piłki Diego Forlánem.

Rozegraj swoje pierwsze mistrzostwa świata w ETOTO

Dołącz do klientów legalnego bukmachera ETOTO i wygraj w zakładach sportowych, zakładach live, sportach wirtualnych lub spróbuj sił w grze w karty o najwyższą stawkę. Załóż konto w kilku szybkich krokach bez zbędnych formalności. Odbierz bonusy przygotowane zarówno dla nowych, jak i stałych graczy.

POLECANE

Banner