fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Liga Europy – ile za wygrany mecz?

 

Awans do najbardziej prestiżowych turniejów międzyklubowych na świecie to dla wielu drużyn szansa na spory zastrzyk finansowy. Choć dla czołowych zespołów Starego Kontynentu udział w Lidze Europy to chleb powszedni, dla niektórych jest jedyną okazją do zarobienia dużych pieniędzy i zasilenie klubowego budżetu.

Przejdź do dalszej części tekstu i sprawdź, ile za wygrany mecz w Lidze Europy otrzymują poszczególne drużyny, jakie pieniądze czekają na tych, którym udaje się wygrać w finale oraz jak wygląda podział pieniędzy związany z rynkiem medialnym.

Jakie pieniądze za awans do Ligi Europy?

Dotychczas największe sukcesy polskich drużyn w Lidze Europy odnotowały Lech Poznań, Legia Warszawa, oraz Wisła Kraków, które potrafiły wygrać z grupowymi rywalami ze światowego topu i zameldować się w 1/8 finału. Wówczas każda z tych ekip mogła liczyć na spory zastrzyk gotówki i sięgnięcie po lepszych zawodników w okienkach transferowych. Obecnie udział jakiejkolwiek drużyny z naszego krajowego podwórka w prestiżowym turnieju to duże wydarzenie. Od wielu lat nie potrafimy przebić bariery, która mimo wszystko wydaje się być na wyciągnięcie ręki – biorąc choćby pod uwagę potencjał piłkarski niektórych zagranicznych klubów, zbliżony do tego prezentowanego przez zespoły Ekstraklasy. Sporadyczne przebłyski Legionistów to za mało. Jest czego żałować, bo za progiem zarówno LM, jak i LE na ekipy i piłkarzy czeka naprawdę sowite wynagrodzenie.

Ile za awans do ligi europejskiej?

Europejskie zespoły mają o co grać. Sam awans do Ligi Europy to kwota, która pozwala na ruchy transferowe o znacznie szerszym polu manewrowym. Awans zespołu do LE wiąże się z premią w wysokości 3,6 mln euro, co w przeliczeniu na polskie realia daje ponad 16,5 mln złotych – nie wliczając w to praw marketingowych, bonusów, jak i pozostałych zmiennych. W sumie kluby mogą zatem liczyć na zastrzyk pieniędzy, opiewający nawet na sumę 4,8 mln euro.

Liga Europy – ile za wygrany mecz otrzymują poszczególne drużyny?

Awans do LE to dopiero początek finansowego eldorado. Każda z drużyny przystępująca do rywalizacji w fazie grupowej ma do zgarnięcia prawie 3,8 mln euro (17,4 mln złotych). Warunek? Pokonać wszystkich grupowych rywali.

UEFA wypłaca 630 tys. euro za każdy wygrany mecz w grupie oraz 210 tys. euro za remis. Co więcej, kluby otrzymują premię za zajęcie pierwszego, jak i drugiego miejsca (odpowiednio 1,1 mln euro oraz 550 tys. euro), a także wynagrodzenie za awans do kolejnej rundy w wysokości 1,2 mln euro.

Ile za awans do kolejnej rundy Ligi Europy otrzymuje każda z drużyn?

Drużyna, która bez straty punktu zamelduje się w 1/8 finału Ligi Europy, otrzyma łącznie ponad 6,1 mln euro, biorąc pod uwagę jedynie przelewy od UEFA. Każdy kolejny awans wiąże się z milionowymi wpłatami na konto klubu. Oto jak przedstawia się drabinka kwot:

 • awans do 1/8 finału – 1,2 mln euro,

 • awans do ćwierćfinału – 1,8 mln euro,

 • awans do półfinału – 2,8 mln euro,

 • awans do finału – 4,6 mln euro,

 • zwycięstwo w finale – 4 mln euro.

Choć wyżej przedstawione kwoty stanowią ułamek tego, co zarabia uczestnik Ligi Mistrzów, szczęśliwca może zasilić budżet klubu o niemal 20 mln euro + zmienne. Należy pamiętać, że zwycięski zespół automatycznie trafia do grupy kolejnej edycji LM. Premia za udział w tej fazie turnieju to ponad 15,5 mln euro oraz 2,8 mln euro za każdy wygrany mecz i 930 tys. euro za remis.

Co więcej, triumfatorzy LM i LE za sam udział w Superpucharze Europy otrzymują po 3,5 mln euro, czyli prawie tyle, ile za wygrany mecz finałowy Ligi Europy dostaje zdobywca pucharu. Zwycięzca mistrzowskiego pojedynku może liczyć na jeszcze dodatkowy 1 mln euro.

Ile za market pool – podział w Lidze Europy

Market pool, a więc pieniądze związane z rynkiem telewizyjnym, to równie dochodowe źródło, z którego czerpią zyski drużyny, biorące udział w Lidze Europy, Lidze Mistrzów czy Lidze Konferencji.

Wysokość wypłacanych środków zależy od liczby klubów grających w LE z tego samego kraju oraz od wartości rynku medialnego. W rezultacie pula pieniędzy dzielona jest w sposób, który prezentujemy poniżej.

 1. 4 drużyny premiowane do udziału w LE:

 • miejsce 1 – 40%,

 • miejsce 2 – 20%,

 • miejsce 3 – 20%,

 • miejsce 4 – 20%.

 1. 3 drużyny premiowane do udziałów w LE:

 • miejsce 1 – 40%,

 • miejsce 2 – 30%,

 • miejsce 3 – 30%.

 1. 2 drużyny premiowane do udziału w LE:

 • miejsce 1 – 60%,

 • miejsce 2 – 40%.

 1. 1 drużyna premiowana do udziału w LE:

 • miejsce 1 – 100%.

Sprawdź, ile za wygrany mecz Ligi Europy otrzymasz w ETOTO

Dołącz do legalnego bukmachera ETOTO. Zagraj z Ligą Europy i postaw na swoich faworytów. Sprawdź kursy i zobacz, ile otrzymasz za wygrany mecz. Zarejestruj się w kilku prostych krokach bez zbędnych formalności. Odbierz bonusy na start. Nie możesz z nich skorzystać? Zgłoś problem za pośrednictwem czatu pomocy dostępnego na górze strony.

Skorzystaj z oferty sportowej ETOTO. Pobierz aplikację na telefon i bądź z nami online zawsze, kiedy tego chcesz. Dzięki niej możesz w kilka chwil sprawdzić najświeższe wyniki, statystyki i kursy. Jednym kliknięciem obstawisz mecze Ligi Europy, Ligi Mistrzów lub Ligi Konferencji.

POLECANE

Banner