fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Premiera Football Manager 2024: co nowego w FM24?

Football Manager jest obok Fify najważniejszą grą piłkarską w historii, a od czasu rozpadu Championship Managera m.in. właśnie na Football Manager jest najważniejszą i właściwie bezkonkurencyjną grą typu manager bez podziału na sporty na całym świecie. W najnowszej odsłonie doszło do pewnych zmian, którym warto się przyjrzeć.

Standardowe zmiany w FM 2024

Nie mogło oczywiście zabraknąć najbardziej standardowych zmian w stylu aktualizacji składów, sztabów i innych szczegółów gry, w której mamy tak wiele parametrów. Dochodzą do tego nowe tekstury i inne zmiany, które są praktycznie obligatoryjne, nie warto więc dłużej zajmować się oczywistościami.

Co nowego w Football Manager 2024?

Niezwykle istotna zmiana, wręcz przełomowy ukłon dla graczy nastąpił pod kątem starych save’ów. Dla większości graczy nie będzie to może szczególnie istotne, są jednak fanatycy, dla których godziny, ba – dziesiątki, a nawet setki godzin spędzonych na budowie drużyny marzeń, z którą startowało się w najniższej lidze, nie mogą zostać zmarnowane. Nie po to poświęcili przecież tyle czasu na zbudowanie z kopciuszka potentata, żeby ten projekt porzucić.

Sports Interactive słucha głosów swoich graczy

Twórcy gry dali możliwość wczytania zapisu gry z poprzedniej wersji do obecnej. Gracze prosili o tę zmianę od dawna, a dla wielu z nich zakup nowej wersji był wręcz pozbawiony sensu, skoro zmuszało ich to do budowy potęgi od początku. To naprawdę przełomowa zmiana, która powinna w końcu stać się standardem we wszystkich tego typu grach i szefowie Sports Interactive obiecują, że ta opcja zostanie z nami na stałe. Trzeba jednak pamiętać, że ta opcja będzie działała tylko na oryginalnej bazie danych. Wszelkie nakładki z dodatkowymi ligami przepadną.

Nowe tryby gry w FM 2024

W najnowszej wersji dostępne są trzy tryby gry – tryb oryginalny, prawdziwy świat i własny świat. Pierwsza opcja to oczywiście standardowa wersja gry ze zaktualizowaną bazą danych. Druga wersja zakłada możliwość rozpoczęcia gry w innym czasie, niż aktualny, ale z już zaplanowanymi transferami na przyszłość, które rzeczywiście miały miejsce. Trzecia opcja różni się od drugiej tym, że te transfery nie zostaną automatycznie zaimplementowane. Można ich też oczywiście dokonać samemu.

Nowe ligi w Football Managerze 2024

Nowe wydanie przyniosło też dwie nowe ligi – japońską (na trzech poziomach rozgrywek) i gibraltarską, która może się okazać oczkiem w głowie najbardziej hardcorowych graczy. Nie ma bowiem nic lepszego, niż start z naprawdę niskiego pułapu, żeby po latach osiągnąć z takim klubem triumf w Lidze Mistrzów.

Poprawa grafiki w FM 2024

Oczywiście jak przy każdej kolejnej wersji poprawy dokonano w grafice. Mamy do czynienia z jeszcze większą liczbą szczegółów i rozjaśnieniem boisk. Znajdziemy nowe animacje, zachowania piłkarzy oraz siłę strzału, co do tej pory nie było takie oczywiste. Poprawiła się też płynność ruchów piłkarzy. Są to jednak drobne zmiany, a gra od lat domaga się zbudowania silnika graficznego od podstaw, ponieważ ciągle widzimy w niej podobne błędy i fatalnie wyglądające trybuny. Twórcy gry obiecują jednak, że ten element zmieni się w przyszłym roku.

FM 2024: Trenerzy stałych fragmentów gry

Na szczęście w najważniejszym aspekcie gry, czyli w taktyce, twórcy gry poszli z duchem czasu już teraz. W końcu zmieniło się coś w sprawie możliwości wymiany pozycji między zawodnikami. Ciągle nie zawsze i nie na każdej pozycji to działa, ale jest to zdecydowanie krok w dobrym kierunku.

Zmiany dotyczą też wykonywania stałych fragmentów gry. Poza dotychczasową możliwością samodzielnego ustawiania wszystkich zawodników podczas np. rzutów wolnych, możemy w ogólny sposób nakreślić, co drużyna ma grać, a algorytm sam wprowadzi to w życie. Zadba również o to, żeby stałe fragmenty automatycznie egzekwowali najodpowiedniejsi do tego zawodnicy.

Rozwiązanie problemów z AI w FM 2024

Nareszcie doczekaliśmy się zmiany w postępowaniu drużyn zarządzanych przez grę. Po pierwsze algorytm w końcu zaczął się starać ściągać do swoich klubów młodych, obiecujących piłkarzy, po drugie zaczął budować drużyny z elementarną logiką, czyli np. nie opiera już całego składu na zawodnikach grających na jednej pozycji, co dotąd niestety mu się zdarzało.

Wprowadzono również możliwość zatrudnienia swego rodzaju agenta, który (oczywiście za opłatą), zajmie się sprzedażą tych zawodników z naszej kadry, którzy nie rokują, aby kiedykolwiek mogli być nam przydatni. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie. Kolejną istotną nowością jest możliwość przejrzenia listy zawodników wystawionych na sprzedaż.

Czy Football Manager 2024 to gra rewolucyjna?

Zdecydowanie bardziej trafnym stwierdzeniem będzie, że raczej ewolucyjna, chociaż wspomniana na początku możliwość przeniesienia kariery z poprzedniej wersji ma ogromne znaczenie. Poza tym mamy kilka usprawnień, które są zdecydowanie pozytywne, ale są raczej spodziewanymi krokami do przodu, niż szokującą rewolucją. Nadal nie zrobiono niestety nic z kwestią trenowania piłkarzy. Jest to system ciągle mało czytelny i zbyt skomplikowany dla kogoś, kto szuka rozrywki.

Sports Interactive obiecało rewolucję w przyszłorocznej edycji i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że robi najlepszy tego typu produkt na rynku. Na ile jednak jest to ich zasługa, a na ile tego, że jest monopolistą i nie do końca nasza wyobraźnia może dotrzeć do tego, jak mogłoby to wyglądać, gdyby gra miała konkurencję, ciężko powiedzieć.

Adrian Jędrzejczyk

Adrian Jędrzejczyk

Content & SEO Specialist w ETOTO. Nie tylko fan sportu, ale też copywriter z wieloletnim doświadczeniem w branży zakładów bukmacherskich.