fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak działają eliminacje do Ligi Mistrzów?

Eliminacje do Ligi Mistrzów to skomplikowany proces, który umożliwia klubom z całej Europy rywalizację o miejsce w najbardziej prestiżowych rozgrywkach piłkarskich na świecie. To seria rund kwalifikacyjnych, które zazwyczaj rozgrywane są latem, przed rozpoczęciem fazy grupowej Ligi Mistrzów.

Struktura eliminacji

Eliminacje składają się z kilku rund, które są organizowane w formie dwumeczów. W każdej rundzie drużyny grają dwa mecze, jeden u siebie i jeden na wyjeździe. Wynik końcowy rundy decyduje suma goli zdobytych w obu meczach, przy czym ważniejsze są gole zdobyte na wyjeździe. Jeżeli po dwóch meczach mamy remis, to o awansie decyduje dogrywka lub seria rzutów karnych.

Szanse Rakowa Częstochowy

Na przykład, Raków Częstochowy, mistrz Polski, zaczyna swoją drogę do Ligi Mistrzów od pierwszej rundy kwalifikacyjnej. Raków wygrał pierwszą rundę eliminacji po pokonaniu Flory Tallin, a następnie awansował do drugiej rundy, gdzie czeka na niego starcie z Karabakh Agdam Pomimo zeszłorocznego wyeliminowania Lecha Poznań przez Karabakh, Raków nie obawia się wyzwania i zamierza narzucić swoje tempo gry.

Zmiana formatu Ligi Mistrzów

Warto jednak zauważyć, że UEFA zatwierdziła zmiany w formacie Ligi Mistrzów, zwiększając liczbę drużyn do 36 i likwidując fazę grupową od sezonu 2024/25. To oznacza, że w przyszłości eliminacje mogą wyglądać inaczej, z większą liczbą drużyn walczących o awans.

Podsumowanie

Zatem eliminacje do Ligi Mistrzów to proces, który pozwala klubom z całej Europy na rywalizację o prestiżowe miejsce w głównych rozgrywkach. Każda runda eliminacji to emocjonujący dwumecz, a kluby muszą wykazać się zdolnością do zdobywania goli zarówno na własnym, jak i na wyjeździe, aby awansować do kolejnej rundy. Ostatecznie, celem jest awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów, która rozpoczyna się we wrześniu i kończy w grudniu, a następnie przechodzi do fazy pucharowej, która trwa od lutego do maja. Jednak nadchodzące zmiany w formacie Ligi Mistrzów mogą w przyszłości zmienić ten proces.

POLECANE

Banner