fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej – ile drużyn wychodzi z grupy?

Historia Mistrzostw Świata sięga 1930 roku, kiedy to po raz pierwszy rozegrano turniej pomiędzy najlepszymi reprezentacjami narodowymi. Organizacja wówczas przypadła Urugwajowi. Kadra Los Charrúas osiągnęła sukces, wygrywając mundial na arenie w Montevideo i dała początek wspaniałej historii tych rozgrywek. Ile drużyn wychodzi z grupy na Mistrzostwa Świata? I ile meczów rozgrywa każda drużyna w grupie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Mundial współcześnie – ile drużyn wychodzi z grupy?

Obecnie z każdej grupy Mistrzostw Świata wychodzą po dwie najlepsze drużyny – decyduje liczba zdobytych punktów lub, w przypadku podobnego rezultatu, liczba strzelonych goli. W efekcie do 1/8 finału trafia najlepsza szesnastka mundialu.

Ile drużyn wychodzi z grupy na Mistrzostwach Świata – zasady

Zasady Mistrzostw Świata zmieniały się na przestrzeni lat. Nie inaczej jest w kwestii związanej z liczbą uczestników. W 1930 roku obowiązywał inny system rozgrywek, niż ten, który znamy dziś.

Ile drużyn wychodzi z grupy MŚ w piłce nożnej – historyczne początki turnieju

W pierwszych rozegranych Mistrzostwach Świata w Urugwaju wzięło udział zaledwie trzynaście drużyn narodowych podzielonych na cztery grupy – z uwagi na nieparzystą liczbę uczestników jedna z grup liczyła nie trzy a cztery zespoły. Obowiązywała reguła „każdy z każdym”, co w praktyce oznaczało, że zespoły miały do rozegrania dwa lub trzy mecze – w zależności od liczby drużyn. Zwycięzcy grup trafiali bezpośrednio do półfinałów, w których mierzyli się między sobą. Wygrani przechodzili do finału – nie rozgrywano jeszcze meczu o 3. miejsce.

Przełom nastąpił w latach późniejszych. W 1934 oraz 1938 zespoły mierzyły się w systemie pucharowym – zwycięzcy grup przechodzili do 1/8 finału, następnie ćwierćfinałów, półfinałów i finału. W roku 1934 przewidziano również mecz o 3. miejsce.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w latach 80. i 90. – ile drużyn wychodzi z grupy?

Od 1934 do 1978 roku w fazie grupowej Mistrzostw Świata dopuszczano możliwość udziału jedynie szesnaście drużyn narodowych. Dopiero na kolejnym mundialu w 1982 liczbę tę zwiększono do dwudziestu czterech zespołów podzielonych na sześć grup po czterech uczestników w każdej z nich. Do następnej fazy przechodziły po dwie reprezentacje, które dzielono na cztery grupy po trzy zespoły w każdej. Zwycięzcy mogli wówczas podjąć próbę zbliżenia się do pucharu w decydującej fazie, rozgrywając kolejno półfinał i finał. Tym, którym się to nie udało, pozostawał mecz o 3. miejsce. Był to pierwszy i ostatni raz, kiedy rozegrano mecze w takim formacie.

Kolejne mundiale (1986, 1990, 1994) składały się z sześciu grup. Ile drużyn wychodzi z grupy na Mistrzostwach Świata przy tym modelu rozgrywek? Awansowały dwa pierwsze zespoły plus cztery z trzeciego miejsca – o awansie decydowały bramki i punkty. Dzięki temu do fazy pucharowej przechodziło więcej, bo aż szesnaście zespołów. Dalszy etap turnieju był rozgrywany w standardowym systemie – 1/8 finału, 1/4 finału, 1/2 finału, finał, mecz o 3. miejsce.

Zasady, które są nam znane obecnie, zostały wprowadzone dopiero pod koniec lat 90. XX wieku. W 1998 we Francji do rywalizacji stanęły trzydzieści dwie reprezentacje. Dzięki sukcesywnemu zwiększaniu liczby uczestników, w turnieju mogło wziąć udział więcej „jedenastek” spoza kontynentu Europejskiego.

Warto wspomnieć, że do 1994 za zwycięstwo przyznawano po dwa punkty zaś za remis jeden punkt. Obecnie za wygranie meczu drużyny otrzymują trzy punkty – za remis jeden punkt. Jeśli co najmniej dwa zespoły zakończą fazę grupową z taką samą liczbą punktów, o tym ile drużyn wychodzi z grupy na Mistrzostwach Świata decydować będą takie kryteria jak:

  • różnica bramek, biorąc pod uwagę wszystkie mecze grupowe;

  • liczba bramek, biorąc pod uwagę wszystkie mecze rozegrane w grupie;

  • punkty zdobyte w bezpośrednich pojedynkach pomiędzy zespołami;

  • różnica bramek z bezpośrednich pojedynków rozegranych między zespołami;

  • liczba goli zdobytych w bezpośrednich spotkaniach między drużynami;

  • losowanie Komitetu Organizacyjnego FIFA.

Ile drużyn wychodzi z grupy MŚ – większa liczba uczestników w 2026 roku

Mistrzostwa Świata w 2026 roku pod względem liczby uczestników będzie eksperymentalny. Do rywalizacji stanie aż czterdzieści osiem reprezentacji. Zwiększy to szanse wielu zespołów na udział w turnieju, a kibicom z pewnością dostarczy dodatkowych emocji w związku z dużą liczbą spotkań.

Biorąc pod uwagę, że do turnieju dołączy więcej „jedenastek” ciężko sobie wyobrazić, aby obecny układ grup pozostał bez zmian – cztery zespoły w grupie. Ile drużyn wychodzi z grupy na Mistrzostwach Świata, biorąc pod uwagę ten nowatorski model rozgrywek? Oficjalnie jeszcze nie wiemy, jak dokładnie będzie wyglądał w tym zakresie format zawodów. Najprawdopodobniej reprezentacje zostaną podzielone na szesnaście grup (A-P) po trzy zespoły w każdej – wynika to z klucza geograficznego przyjmowanego do tej pory oraz rankingu FIFA.

Jakie zasady będą obowiązywały za cztery lata, najprawdopodobniej będzie wiadomo niedługo po zakończeniu mundialu w Katarze.

Zagraj z zakładami bukmacherskimi ETOTO i sam zdecyduj, kto wychodzi z grupy na Mistrzostwach Świata!

Wejdź do gry już teraz i zacznij przygodę z zakładami bukmacherskimi. Załóż konto i skorzystaj z bonusów na start. Zapoznaj się z naszymi promocjami. Wybierz zakłady sportowe, sporty wirtualne lub zakłady live, w których będziesz mógł na bieżąco śledzić mecze ulubionych zespołów i zawodników. Jesteś mistrzem blackjacka, pokera lub wojny? Zasiądź przy wirtualnym stole z krupierem i zagraj w karty!