fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Słownik Bukmacherski

Słownik bukmacherskie

Słownik bukmacherski to niezbędne narzędzie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z obstawianiem zakładów. Wchodząc w świat bukmacherki, szybko możemy spotkać się z nieznanymi nam zwrotami, które z początku mogą nam sprawić trudność. By rozjaśnić wszelkie wątpliwości, warto zajrzeć do poniższego słownika terminów bukmacherskich. 

Po przeczytaniu tego poradnika, bez problemu poznasz wszystkie pojęcia dotyczące obstawiania, m.in. H2H, handicap, bankroll, łamak, lay i dnb. To podstawowe kompendium niezbędnej wiedzy w pigułce!

Słownik bukmacherskie – podstawowe pojęcia

Pierwszym pojęciem, które warto poznać, jest H2H, czyli head to head. Jest to zakład, w którym obstawiamy zwycięzcę bezpośredniego pojedynku dwóch zespołów, np. meczu piłkarskiego czy tenisowego. W przypadku remisów, zakłady te są zwracane.

Kolejnym pojęciem jest handicap, czyli zakład z dodanym lub odjętym handicapem. Handicap dodany oznacza, że dany zespół lub sportowiec otrzymuje dodatkowe „gole” lub „punkty”, a handicap odjęty oznacza odjęcie „goli” lub „punktów”. Dzięki temu zakłady te stają się bardziej wyrównane i emocjonujące, ponieważ nawet drużyna lub sportowiec z mniejszymi szansami na zwycięstwo mogą wygrać zakład.

Bankroll to kwota pieniędzy, którą gracz przeznacza na obstawianie zakładów. Jest to bardzo ważne pojęcie, ponieważ gracze powinni zawsze pamiętać, by nie przekraczać swojego bankrollu i trzymać się z góry ustalonego budżetu. Niektórzy gracze używają również terminu „stake”, oznaczającego kwotę z którą obstawiają dany zakład.

Innym ważnym pojęciem jest lay, czyli zakład „na przegraną”. W przeciwieństwie do zwykłych zakładów, w których obstawiamy zwycięstwo danej drużyny lub sportowca, w zakładach lay obstawiamy przegraną. Są one często stosowane w ramach tak zwanego „tradingu”, czyli kupowaniu i sprzedawaniu zakładów w celu osiągnięcia zysku.

Kolejnym pojęciem jest dnb, czyli draw no bet. Jest to zakład, w którym jeśli dojdzie do remisu, zakład jest zwracany. Dnb jest często stosowany w przypadku meczy z wysokim poziomem niepewności co do wyniku, gdzie ryzyko przegranej jest większe.

Inne pojęcia bukmacherskie ważne w typowaniu zakładów

Oprócz tych podstawowych pojęć, istnieje wiele innych terminów, które mogą pojawić się podczas obstawiania zakładów. Są to np. „btts” – obie drużyny strzelą „single” – pojedyncze zakłady, „akumulator” – zakłady składające się z kilku pojedynczych zakładów, „kombinacja” – zakłady składające się z kilku pojedynczych zakładów, „system” – zakłady składające się z kilku pojedynczych zakładów, w których niektóre z nich mogą być przegrane, ale cały zakład jest wygrany, jeśli pozostałe zakłady są trafione.

Słownik bukmacherski – Lista pojęć

Poniżej przedstawiamy listę pojęć bukmacherskich wraz z krótkimi definicjami:

 • H2H (head to head) – zakład, w którym obstawiamy zwycięzcę bezpośredniego pojedynku dwóch zespołów, np. meczu piłkarskiego czy tenisowego. W przypadku remisów, zakłady te są zwracane.
 • Handicap – zakład z dodanym lub odjętym handicapem. Handicap dodany oznacza, że dany zespół lub sportowiec otrzymuje dodatkowe „gole” lub „punkty”, a handicap odjęty oznacza odjęcie „goli” lub „punktów”.
 • Bankroll – kwota pieniędzy, którą gracz przeznacza na obstawianie zakładów.
 • Lay – zakład „na przegraną”. W przeciwieństwie do zwykłych zakładów, w których obstawiamy zwycięstwo danej drużyny lub sportowca, w zakładach lay obstawiamy przegraną.
 • Dnb (draw no bet) – zakład, w którym jeśli dojdzie do remisu, zakład jest zwracany.
 • Single – pojedyncze zakłady.
 • AKO – zakłady składające się z kilku pojedynczych zakładów.
 • System – zakłady składające się z kilku pojedynczych zakładów, w których niektóre z nich mogą być przegrane, ale cały zakład jest wygrany, jeśli pozostałe zakłady są trafione.
 • Over/under – zakłady na przekroczenie lub nieprzekroczenie określonej liczby „goli” lub „punktów” w danym meczu.
 • First half/second half – zakłady na wynik meczu po pierwszej połowie lub drugiej połowie.
 • Outright – zakłady na zwycięzcę całego turnieju lub sezonu.
 • Odds – kursy bukmacherskie określające szanse na wygraną danej drużyny lub zdar
 • Value bet – zakład, w którym kurs jest wyższy niż szacowane prawdopodobieństwo wygranej danej drużyny lub zdarzenia, co oznacza, że jest on atrakcyjny dla gracza.
 • Sure bet – zakład, w którym prawdopodobieństwo wygranej jest bardzo wysokie, co pozwala na osiągnięcie zysku niezależnie od wyniku.
 • Parlay – zakład składający się z kilku pojedynczych zakładów, w których wszystkie muszą być trafione, aby cały zakład był wygrany.
 • Specials – specjalne zakłady dotyczące różnych wydarzeń poza samym meczem, np. wynik meczu po konkretnej ilości minut, ilość strzelonych goli w meczu przez konkretnego zawodnika itp.

Oprócz tych pojęć istnieje wiele innych terminów, które mogą pojawić się podczas obstawiania zakładów. Ważne jest, by poznać ich znaczenie i być świadomym ich zastosowania, aby lepiej rozumieć świat obstawiania zakładów. Pamiętajmy jednak, że obstawianie zakładów jest formą rozrywki i należy zawsze pamiętać o odpowiedzialnym obstawianiu i trzymaniu się swojego ustalonego budżetu.

Słownik bukmacherski – FAQ

Poniżej przedstawiamy kilka pytań i odpowiedzi dotyczących słownika bukmacherskiego:

H2H, czyli head to head, to zakład, w którym obstawiamy zwycięzcę bezpośredniego pojedynku dwóch zespołów, np. meczu piłkarskiego czy tenisowego. W przypadku remisów, zakłady te są zwracane.

Handicap to zakład z dodanym lub odjętym handicapem. Handicap dodany oznacza, że dany zespół lub sportowiec otrzymuje dodatkowe „gole” lub „punkty”, a handicap odjęty oznacza odjęcie „goli” lub „punktów”. Dzięki temu zakłady te stają się bardziej wyrównane i emocjonujące, ponieważ nawet drużyna lub sportowiec z mniejszymi szansami na zwycięstwo mogą wygrać zakład.

Bankroll to kwota pieniędzy, którą gracz przeznacza na obstawianie zakładów. Jest to bardzo ważne pojęcie, ponieważ gracze powinni zawsze pamiętać, by nie przekraczać swojego bankrollu i trzymać się z góry ustalonego budżetu.

Lay to zakład „na przegraną”. W przeciwieństwie do zwykłych zakładów, w których obstawiamy zwycięstwo danej drużyny lub sportowca, w zakładach lay obstawiamy przegraną. Są one często stosowane w ramach tak zwanego „tradingu”, czyli kupowaniu i sprzedawaniu zakładów w celu osiągnięcia zysku.

Zawartość przełącznika

POLECANE

Banner