fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czy libero może być kapitanem drużyny?

W sporcie drużynowym, takim jak siatkówka, kapitan pełni kluczową rolę zarówno na boisku, jak i poza nim. Jest to osoba odpowiedzialna za komunikację z sędziami, podpisywanie protokołów zawodów, zgłaszanie protestów, prośby i zmian podczas meczu, a także za reprezentowanie drużyny i przekazywanie podziękowań sędziom po zakończonym spotkaniu. Ale czy libero, specjalista od obrony, może pełnić tę rolę?

Czy libero może być kapitanem drużyny?

Tak, dzięki zmianom w regulaminie libero może również pełnić rolę kapitana drużyny.

W przypadku kapitana drużyny, nie ma ścisłych przepisów dotyczących tego, czy libero może piastować tę funkcję. Zależy to od regulaminów i przepisów danego związku lub federacji, w tym przypadku Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS).

Na stronie PZPS możemy znaleźć regulaminy i przepisy dotyczące rozgrywek, jednak nie zawierają one bezpośredniej informacji na temat tego, czy libero może być kapitanem drużyny.

Zasadniczo, wybór kapitana drużyny zależy od decyzji trenera lub może być dokonywany przez głosowanie wśród zawodników. W praktyce, kapitanem najczęściej zostaje zawodnik, który posiada odpowiednie cechy i umiejętności przywódcze, takie jak autorytet, umiejętność organizacji, komunikatywność, opiekuńczość i waleczność. Decyzja ta opiera się na doświadczeniu, charakterze i zaufaniu, jakim zawodnik cieszy się w drużynie.

Podsumowując, libero może pełnić rolę kapitana drużyny w siatkówce, ostateczna decyzja należy do związku, federacji, trenera oraz samej drużyny. Istotne jest, aby kapitan posiadał odpowiednie cechy przywódcze i umiejętności niezależnie od swojej pozycji na boisku.

POLECANE

Banner