fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Liga Europy – ile drużyn awansuje z grupy?

Liga Europy, młodsza siostra UEFA Champions League, to jedna z trzech największych imprez sportowych rozgrywanych każdego roku i drugi pod względem prestiżu turniej piłkarski elektryzujący kibiców z całego świata. Dowiedz się więcej na temat zasad i systemu, jakim rządzi się Liga Europy. Ile drużyn awansuje z grupy i ile jedenastek bierze udział w LE? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Ile drużyn wychodzi z grupy w Lidze Europy?

W LE z każdej grupy (8) wychodzą po dwie drużyny z największą liczbą punktów – wyjątek stanowią jedenastki zajmujące miejsce ex aequo, o awansie których decydują kryteria wyszczególnione w dalszej części artykułu. W każdym turnieju organizowanym przez UEFA (Liga Mistrzów, Liga Europy, Liga Konferencji) obowiązują te same zasady związane z liczbą zespołów premiowanych do gry w fazie pucharowej – obecnie są to 24 zespoły ze wszystkich 32, biorących udział w zawodach.

Liga Europy – ile drużyn awansuje z grupy? Zasady turnieju

Współczesny system rozgrywek obowiązuje od 2021 roku. Stało się tak przez wprowadzenie nowego formatu turniejowego, jakim jest Liga Konferencji. Obecne zasady LE premiują zespoły, które zdobyły mistrzostwo w kraju sklasyfikowanym na dalszej pozycji w rankingu UEFA oraz drużyny, zajmujące 3, 4 lub 5 miejsce w najlepszych ligach europejskich – w zależności od kształtu poszczególnych lig krajowych federacji.

Szczegółowe zasady Ligi Europy – faza kwalifikacyjna

W fazie kwalifikacyjnej LE dotychczas obowiązywały cztery rundy, w których drużyny rozgrywały między sobą po dwa mecze – jeden u siebie, drugi na stadionie rywala. Łącznie na tym etapie Ligi Europy udział brały aż 174 zespoły. Dziś format uległ reformie. Nie tylko zredukowano liczbę ekip premiowanych do gry w fazie grupowej LE, ale również znacznie uproszczono proces kwalifikacyjny.

Ile drużyn awansuje z grupy Ligi Europy? Sezon 2021/2022 był pierwszym, w którym zagrały 32 jedenastki – do tej pory szansę na grę w pucharach miało 48 ekip. Zanim jednak poszczególne zespoły zostaną podzielone na koszyki i rozlosowane na grupy, część drużyn rozpoczyna udział w eliminacjach do LE od III rundy kwalifikacyjnej.

W III rundzie bierze udział 14 zespołów, w których znajduje się:

 • 10 drużyn mistrzowskich – są to przegrani dwumeczów rozgrywanych w II rundzie kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów,

 • 6 drużyn ze ścieżki ligowej – należą do nich 3 zespoły, będące zdobywcami pucharów federacji uplasowanych na miejscach od 14 do 16 oraz 3 przegrane jedenastki z II rundy kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów pochodzące ze ścieżki ligowej.

Kolejna faza, a zarazem ostatnia (play-off), składa się z 20 zespołów, do których należą:

 • 6 zespołów, które zdobyły puchar federacji, znajdującej się na miejscach od 8 do 13,

 • 5 zespołów, które wygrały mecze w III rundzie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów, pochodzące ze ścieżki mistrzowskiej,

 • 3 zespoły, które wygrały mecze w III rundzie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów, pochodzące ze ścieżki ligowej,

 • 6 zespołów, które przegrały mecze w III rundzie Ligi Mistrzów, pochodzące ze ścieżki mistrzowskiej.

Faza grupowa z jednej strony kończy etap eliminacyjny, z drugiej zaś rozpoczyna część główną turnieju. Ile drużyn wchodzi do grupy Ligi Europy? Do gry na tym etapie LE premiowane są:

 • zespoły, które zdobyły puchar federacji uplasowanej na miejscach od 1 do 7,

 • zespół, zajmujący 4 lokatę w lidze uplasowanej na 5 pozycji w rankingu UEFA,

 • zespoły, zajmujące 5 lokatę w ligach uplasowanych na pozycjach od 1 do 4,

 • zwycięskie zespoły rundy play-off do Ligi Europy – 10 drużyn,

 • zespoły ze ścieżki mistrzowskiej, które przegrały w rundzie play-off do Ligi Mistrzów – 4 drużyny,

 • zespoły ze ścieżki ligowej, które przegrały w rundzie play-off do Ligi Mistrzów – 2 drużyny,

 • zespoły ze ścieżki mistrzowskiej, które przegrały w III rundzie do Ligi Mistrzów – 4 drużyny.

Ile drużyn awansuje do Ligi Europy – faza grupowa i pucharowa

Po zakończeniu rozgrywek w fazie play-off do Ligi Europy wiadomo już, kto będzie uczestnikiem LE i komu przyjdzie powalczyć o puchar w najbliższym sezonie.

Ile drużyn awansuje z grupy Ligi Europy? Do fazy grupowej trafiają 32 drużyny, które w drodze losowania są dzielone na 8 grup po 4 zespoły w każdej. Do fazy pucharowej natomiast trafiają jedenastki, które po rozegraniu wszystkich meczów z rywalami zajęły dwie pierwsze lokaty w swoich grupach. Do nich dołącza 8 drużyn, uplasowanych na 3 pozycji w fazie grupowej Ligi Mistrzów. O puchar LE ubiegają się wówczas 24 zespoły.

Liga Europy – ile drużyn awansuje z grupy, jeśli mają taką samą liczbę punktów?

Jeśli po zakończeniu meczów grupowych drużyny będą miały podobną liczbę punktów, wówczas pod uwagę bierze się inne elementy decydujące o awansie jednej z ekip. Do kolejnego etapu zawodów promocję otrzymują zawsze dwie z czterech jedenastek, grających w jednej grupie.

O awansie decyduje aż 10 kryteriów. Są to:

 1. Punkty zdobyte w bezpośrednich meczach rozegranych pomiędzy drużynami.

 2. Liczba bramek zdobytych w bezpośrednich pojedynkach pomiędzy zespołami.

 3. Bilans bramkowy, biorąc pod uwagę wyłącznie bezpośrednie mecze drużyn zajmujących miejsce ex aequo.

 4. Bilans bramkowy, biorąc pod uwagę wszystkie mecze rozegrane w grupie.

 5. Wszystkie zdobyte gole w meczach w danej grupie.

 6. Wszystkie gole zdobyte na wyjeździe w danej grupie.

 7. Liczba zwycięstw w danej grupie.

 8. Liczba zwycięskich meczów rozegranych na wyjeździe w danej grupie.

 9. Liczba i waga kar indywidualnych (czerwona kartka – 3 pkt dyscyplinarne; żółta kartka – 1 pkt dyscyplinarny; czerwona kartka otrzymana w wyniku dwóch żółtych kartoników – 2 pkt dyscyplinarne).

 10. Oficjalny ranking UEFA.

Postaw na faworytów w ETOTO i sprawdź, czy awansowali z grupy LE

Wejdź do świata zakładów bukmacherskich, dzięki ETOTO. Załóż konto bez zbędnych formalności i ciesz się rozrywką na najwyższym poziomie. Dołącz do tysięcy typerów, którzy tak jak Ty, mogą wygrywać każdego dnia. Zobacz, jakie to proste. Skorzystaj z bonusów na start. Masz problem z ich wykorzystaniem? Napisz do nas za pośrednictwem czatu pomocy.

Pobierz aplikację, aby być zawsze na bieżąco z aktualnymi wynikami. Dowiedz się więcej o naszych zakładach sportowych, zakładach live, sportach wirtualnych lub zagraj w karty przy wirtualnym stole z naszym krupierem.