fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zakłady bukmacherskie na CS GO – na czym polegają?

E-sport zdobywa coraz większą popularność i już za kilka lat może być równie popularny, co najpopularniejsze dzisiaj sporty i przynosić równie duże dochody zarówno zawodowym graczom, jak i osobom obstawiającym rozgrywki E-sportowe. Być może już za kilka lat E sport będzie przynosił większe zyski, niż ma to miejsce w tradycyjnym sporcie. Jedną z najpopularniejszych gier sportowych na świecie jest Counter Strike, jak można obstawiać jego wyniki?

Czym jest Counter Strike: Global Offensive?

CS: GO (Counter Strike Global Offensive) powstał w 2012 roku. Najpierw, prawie dekadę wcześniej, był tylko nakładką na Half Life, jego popularność oparta m.in. na prostych zasadach gry sprawiła jednak, że w końcu stał się samodzielną grą i z miejsca podbił rynek E-sportu. Na pozór jest to jedna z wielu strzelanek typu First Person Shooter, ale rozbudowana możliwość gry wieloosobowej przez sieć z podziałem na drużyny (terroryści i antyterroryści) sprawiła, że stała się niezwykle popularna, a wiele trybów gry, map i zadań do zrealizowania zrobiło z niej niezwykle uniwersalną grę.

Rangi w CS:GO

Gra nie kończy się na pojedynczej rozgrywce. Nasi bohaterowie zdobywają kolejne osiągnięcia pozwalające na zdobycie wyższego rankingu, prowadzącego nas do walki z coraz lepszymi graczami (gra automatycznie dobiera do siebie graczy mających podobną rangę, aby nie zrazić początkujących ciągłym przegrywaniem). Owe rangi można zdobywać po rozegraniu odpowiedniej liczby gier w systemie turniejowym, skrzydłowym i w Strefie Zagrożenia. Ciągłe rozwijanie bohatera sprawia, że w rozgrywce toczy się nieustanny wyścig zbrojeń. Dzięki temu gracze są zmobilizowani do ciągłego rozwoju swojej postaci. Rangi, które są dostępne w grze wyglądają następująco:

 • Srebro I (Silver I)
 • Srebro II (Silver II)
 • Srebro III (Silver III)
 • Srebro IV (Silver IV)
 • Elitarne srebro (Silver Elite)
 • Mistrzowskie elitarne srebro (Silver Elite Master)
 • Złoty laur I (Gold Nova I)
 • Złoty laur II (Gold Nova II)
 • Złoty laur III (Gold Nova III)
 • Mistrzowski złoty laur (Gold Nova Master)
 • Mistrzowski obrońca I (Master Guardian I)
 • Mistrzowski obrońca II (Master Guardian II)
 • Elitarny mistrzowski obrońca (Master Guardian Elite)
 • Wybitny mistrzowski obrońca (Distinguished Master Guardian)
 • Legendarny orzeł (Legendary Eagle)
 • Mistrzowski legendarny orzeł (Legendary Eagle Master)
 • Mistrzowska pierwsza klasa (Supreme Master First Class)
 • Elita światowa (Global Elite)

Tryby gry w CS: GO

W grze występuje kilka trybów, ale najważniejszym z nich jest tryb turniejowy, w którym toczą się najważniejsze rozgrywki. W tym trybie cała akcja trwa aż 30 rund (suma rund to 15 jako terroryści i 15 jako antyterroryści), a każda runda trwa zaledwie dwie minuty. Rundę wygrywa drużyna, która zdąży zdobyć więcej punktów, a całą rozgrywkę ta, która wygra 16 rund. Terroryści wygrają rundę, jeśli uda im się podłożyć bombę lub przetrzymać zakładników przynajmniej przez dwie minuty. Antyterroryści wygrywają, jeśli uda im się do tego nie dopuścić.

W trybie uproszczonym dziesięciu graczy walczy w piętnastu rundach. W tej rozgrywce jest wiele ułatwień, ponieważ jest przeznaczona dla początkujących graczy.

Tryb deathmatch

Ten tryb jest bardzo popularny wśród graczy amatorów i jak wiele podobnych gier polega na tym, żeby w ciągu 10 minut zdobyć jak najwięcej fragów przez zabicie przeciwnika. Komu się to uda, wygrywa. Jeśli zawodnik sam zginie, po chwili respawnuje się w którymś miejscu mapy i może walczyć dalej. Dla profesjonalistów ten tryb jest jedynie treningiem strzeleckim, ponieważ w grach turniejowych poza wprawnym okiem liczy się również taktyka i wsparcie całej drużyny.

Tryb skrzydłowy

Zgodnie z zasadami gry w tym trybie mamy do czynienia z szesnastoma rundami rozgrywani na małych mapach. Gracze podzieleni są na dwie drużyny, a cel jest podobny – terroryści muszą podłożyć bombę, a antyterroryści nie dopuścić do tego lub zdążyć ją rozbroić.

Strefa Zagrożenia

W tym trybie można grać w pojedynkę lub maksymalnie w trzyosobowych drużynach. Gra polega na wykonywaniu kolejnych misji, a nagrodą za sukces jest zdobywanie coraz lepszego wyposażenia, co prowadzi do istnego wyścigu zbrojeń. Zwycięzca meczu jest ten, który ostatni zostanie na polu bitwy.

Kultowe mapy turniejowe

W całym świecie Couter Strike GO nie ma dwóch map, które byłyby do siebie podobne, jednak jak w każdej grze tego typu są takie, które nie zachwyciły widzów i takie, nad którymi mogą spędzić godziny grania bez jej zmieniania. Na poszczególnych mapach mamy zróżnicowane miejsca, nawierzchnie i przeszkody, które mają wpływ na to, jak zostaną rozegrane rozgrywki. Te najpopularniejsze są oczywiście mapami turniejowymi. Najważniejsze z nich, to:

 • de_overpass – mapa znajdująca się w Niemczech. Strefa detonacji na tej mapie znajduje się w miejscu respawnowania się jednej z drużyn;
 • de_train – jedna z najstarszych map, powstałych już 25 lat temu. Jest jednak ciągle na tyle popularna, że często jest aktualizowana;
 • de_dust2 – najpopularniejsza mapa w grze, która również pojawiła się 25 lat temu. Mimo, że każdy gracz wie, że rywali trzeba w niej zaskoczyć od tyłu, w dalszym ciągu nie jest to proste, ponieważ druga strona wie z kolei, jak się na niej bronić.
 • de_inferno – najważniejszą zaletą tej mapy jest to, że obie strony (terroryści i antyterroryści) mają na niej bardzo wyrównaną szansę na zwycięstwo, więc dla obu drużyn mapa jest bardzo ciekawa.
 • de_mirage – jedna z popularniejszych map wśród graczy, zarówno w trybie turniejowym, jak i uproszczonym.
 • de_nuke – najpopularniejsza mapa wykorzystywana do trybów zamach bombowy oraz Deathmatch. Mecze CS:GO na tej mapie są wyjątkowo ekscytujące.

Jak obstawiać mecze w CS:GO?

Popularność Counter Strike: Global Offensive sprawia, że jest to jedna z najczęściej obstawianych gier w historii. Mecze CS przyciągają mnóstwo widzów, a jej proste zasady gry sprawiają, że obstawianie CS jest bardzo proste. Gra w Counter Strike pozwala na obstawianie meczy u legalnych bukmacherów, jeżeli zbliżają się prestiżowe turnieje. Każdy dobry bukmacher ma w swojej ofercie zakłady dotyczące betowania CS.

Obstawianie meczy CS: GO: poradnik

Jak w każdym sporcie grając w Counter Strike’a można obstawiać zakłady na to, która drużyna wygra mecz (również z handicapem). Rodzaje zakładów są bardzo różne, ale część z nich bardzo przypomina zakłady gry dotyczące innych sportów. Popularne zakłady to również suma map, na których zostanie rozegrana gra, dokładny wynik meczu, zwycięzca konkretnej mapy, łączna liczbę fragów zdobytych przez wybranego zawodnika itd. Nieprzypadkowo część zakładów wygląda bardzo podobnie do tych, z którymi mamy do czynienia np. w piłce nożnej. Żeby obstawiać mecze CS wystarczy zalogować się w ETOTO i wybrać zakładkę z typami na mecze najlepszych drużyn w Counter Strike. Przy okazji turniejów pojawiają się też zakłady specjalne.

Długoterminowe zakłady bukmacherskie w CS: GO

Kolejną analogią jest możliwość obstawiania zakładów długoterminowych, np. na zwycięzcę całego turnieju albo zawodnika, który w danym turnieju zdobędzie najwięcej fragów. Legalni bukmacherzy proponują obstawianie nie tylko klasycznego sportu, ale też dynamicznej rozgrywki, na której oparte są mecze CS:GO. W puli turniejowej E-sportu jest coraz większy kapitał, warto również typując wyniki pojawić się w świecie CS. Gra Counter Strike może wciągnąć nie tylko do samej rozgrywki, ale jako bardzo ciekawe wydarzenia E sportowe może otworzyć oczy na zupełnie nową formę rozrywki. Zakłady przekierowane na sport elektroniczny (wśród nich znajduje się też piłka nożna), najważniejsze turnieje, najlepsze drużyny i profesjonale ligi jak ESL Pro League są przyszłością betowania.

Adrian Jędrzejczyk

Adrian Jędrzejczyk

Content & SEO Specialist w ETOTO. Nie tylko fan sportu, ale też copywriter z wieloletnim doświadczeniem w branży zakładów bukmacherskich.