fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ile zarabia e-sportowiec?

Współcześnie zarabianie na graniu w gry komputerowe stało się bardzo dochodowe. Jeszcze nie tak dawno ciężko było sobie wyobrazić, aby tego rodzaju przyjemność i rozrywka mogła przerodzić się w biznes. Zyski najlepszych graczy osiągają zawrotne sumy, a najbogatsi polscy sportowcy mogą pozwolić sobie na życie w luksusie jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia. Ile zarabia e-sportowiec? Dowiedz się w dalszej części artykułu.

Wysokie zarobki – e-sport w Polsce i na świecie

Najlepsi e-sportowcy w Polsce mogą pochwalić się rocznym wynagrodzeniem na poziomie 1 mln dolarów! Oznacza to, że w skali miesiąca inkasują oni od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy. Poza premiami wypłacanymi za miejsce uzyskane w turnieju należy doliczyć kontrakty sponsorskie, umowy podpisane z poszczególnymi organizacjami e-sportowymi, pod których banderą występują, oraz transmisje strumieniowe. To samo dotyczy niższych rangą e-sportowców. Choć ich bogatsi koledzy to milionerzy, sami średnio zarabiają na graniu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Powyższe wyliczenia mają się jednak nijak do tego, co osiągają gracze ze światowego topu. Przychody zagranicznych e-sportowców są nawet 10-krotnie wyższe i mogą przekraczać 10 milionów dolarów rocznie.

Dochodowy e-sport – zarobki gamerów. Wyliczenia na podstawie danych

Ile zarabia e-sportowiec? Kontrakty wielu zawodników konstruowane są w taki sposób, aby nie mogli oni ujawniać i przekazywać do publicznej wiadomości szczegółów związanych z wynagrodzeniem. Jednakże na podstawie doniesień i wiedzy na temat wysokości nagród pieniężnych za zdobycie premiowanych miejsc w poszczególnych turniejach można oszacować średnie zarobki graczy:

 • profesjonaliści mogą pochwalić się zarobkami wynoszącymi od 4 tys. do 60 tys. dolarów rocznie – ta dysproporcja wynika nie tylko z poziomu prezentowanego na zawodach, ale i z popularności jaką niektórzy z e-sportowców mogą się pochwalić,

 • pula nagród w turnieju wynosi średnio 50 tys. dolarów,

 • zarobki ze streamingu wynoszą średnio 2 tys. dolarów.

Powyższe dane zostały zebrane na podstawie wynagrodzeń uzyskiwanych z gry w najpopularniejsze tytuły na świecie – Counter Strike, League of Legends, Dota 2 czy StarCraft. To właśnie w tych turniejach pula nagród finansowych jest najatrakcyjniejsza.

Ile zarabia e-sportowiec? Najbogatsi polscy gracze

Lista najbogatszych e-sportowców jest długa. Postanowiliśmy przybliżyć nazwiska 10 polskich zawodników, którzy zgromadzili największe sumy za sprawą dobrych występów na krajowych, jak i zagranicznych turniejach.

 1. Michał „Nisha” Jankowski – obecnie jedyny polski zawodnik, grający w Dota 2. Dzięki sukcesom i wysokim wynikom zgromadził na swoim koncie niespełna 1 mln dolarów.

 2. Filip „Neo” Kubski – esportowiec, który zdobył światowe uznanie, za sprawą doskonałych wyników w turniejach Counter-Strike’a. Na swoim koncie zgromadził ponad 750 tys. dolarów.

 3. Wiktor „TaZ” Wojas – z Filipem „Neo” Kubskim tworzyli team niemal przez całą swoją dotychczasową karierę. Na jego konto w ubiegłym roku wpłynęło prawie 740 tys. dolarów.

 4. Janusz „Snax” Pogorzelski – jeden z członków legendarnego Virtus.pro. Swój sukces zawdzięcza umiejętnościom i doskonałym wynikom w CS:GO. Dzięki nim zarobił przeszło 655 tys. dolarów.

 5. Jarosław „pashaBiceps” Jarząbkowski – jeden z członków Virtus.pro. Fani mogli podziwiać jego umiejętności jeszcze za czasów pierwszej wersji CS’a. Zakończył profesjonalną karierę e-sportowca. Ile zarabia pasha? Jeszcze jako solista zainkasował ponad 620 tys. dolarów.

 6. Paweł „byali” Bieliński – należał do Virtus.pro. To właśnie w czasach funkcjonowania Virtusów zainkasował najwięcej pieniędzy. Niemniej nadal jest jednym z najlepiej zarabiających e-sportowców w Polsce. Jego konto zasiliło ponad 570 tys. dolarów.

 7. Marcin „Jankos” Jankowski – zawodnik League of Legends. Jego nazwisko znane jest w całej Europie. W 2017 roku dołączył do G2 Esports. W 2021 roku zarobił 410 tys. dolarów.

 8. Artur „Nerchio” Bloch – uważany za największy talent StarCrafta. Choć obecnie nie kontynuuje już kariery gamera, nadal widnieje na liście najlepiej zarabiających zawodników StarCrafta 2 na świecie. Ile zarabia Jankos? W zeszłym roku jego zarobki opiewały na ponad 370 tys. dolarów.

 9. Piotr „Kanister” Głogowski – jego obecność w tym zestawieniu może dziwić – głównie dlatego, że jego kariera nie opiera się do końca na grach cyfrowych. Specjalizuje się on w Magic: The Gathering Arena, a więc grze karcianej. Niemniej jego osiągnięcia na arenie międzynarodowej zmuszają nas do uwzględnienia go w tak zaszczytnym gronie. Na jego konto wpłynęło ponad 270 tys. dolarów.

 10. Mikołaj „Elazer” Ogonowski – jego specjalność to StarCraft 2. To właśnie dzięki rywalizacji w tej grze może pochwalić się sukcesami. Dziś można go oglądać w zespole x-kom AGO. Ile zarabia e-sportowiec? Jego wynagrodzenie w ubiegłym roku wyniosło niespełna 270 tys. dolarów.

Wysokie zarobki – e-sport i najbardziej dochodowe gry online

W całym kanonie widnieje już 157 gier cyfrowych wpisujących się w dziedzinę e-sportu. Pierwsze miejsce pod względem popularności zajmuje Counter Strike: Global Offensive. Pomimo tego, że CS stał się już bestsellerem wśród gier, nie zajmuje on pierwszej pozycji, biorąc pod uwagę aspekt finansowy.

Dota 2 bije na głowę inne tytuły. W samym tylko 2021 roku pula nagród wynosiła niespełna 48 mln dolarów. Dla porównania gracze CS:GO mogli liczyć „jedynie” na 21 mln dolarów do podziału. Co więcej, w Dota 2 rozegrano 83 turnieje, co na tle CS:GO wygląda dość mizernie. Finansowy sukces Dota 2 zawdzięcza graczom, biorącym udział w rozgrywkach. Aż 80% puli nagród pochodzi bowiem z ich własnych kieszeni. Ten nietypowy sposób subsydiowania gwarantuje wysokie wygrane. Jakie tytuły można jeszcze znaleźć na liście najbardziej dochodowych gier?

 1. Dota 2.

 2. Counter Strike: Global Offensive.

 3. League of Legends.

 4. StarCraft 2.

 5. Fortnite.

 6. Arena of Valor.

 7. Overwatch.

 8. Playerunkown’s Battleground.

 9. Rocket League.

 10. HearthStone.

Dołącz do ETOTO i osiągnij sukces finansowy na miarę e-sportowców!

Już dziś dołącz do klientów legalnego bukmachera ETOTO. Wejdź na wyższy poziom i dołącz do gry. Stań się ekspertem w dziedzinie sportów wirtualnych, gier karcianych lub zakładów live. Skorzystaj z bonusów na start. Masz problem z ich wykorzystaniem? Zgłoś to za pośrednictwem czatu online. Pobierz aplikację mobilną i obstawiaj mecze kiedy tylko chcesz.

POLECANE

Banner