fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ile zarabia sędzia piłkarski?

Sędzia piłkarki, podobnie jak piłkarze, musi przejść długą drogę, aby w świetle jupiterów największych stadionów świata móc poprowadzić finały prestiżowych turniejów. Wynagrodzenie najlepszych piłkarzy globu budzą zainteresowanie zarówno mediów, jak i kibiców. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że wysokość zarobków doświadczonych arbitrów niekiedy przekracza pensje zawodników.

Ile zarabia sędzia piłkarski w Polsce, a ile w ligach zagranicznych? Przejdź do dalszej części artykułu i dowiedz się więcej o zarobkach arbitrów.

Wynagrodzenie arbitra krajowego – ile zarabia sędzia piłkarski w Polsce?

Główny arbiter prowadzący mecze w Ekstraklasie może myśleć o wynagrodzeniu na poziomie 3600 zł za spotkanie. Warunek? Oczywiście ogromne doświadczenie i wysoki poziom sędziowania. Innymi słowy, musi być bardzo dobry w tym co robi.

Aby arbiter mógł myśleć o sędziowaniu jako o głównym źródle dochodów, musi przejść długą i krętą drogę. Przede wszystkim zdać egzamin, który jest podzielony na część teoretyczną i na część praktyczną. Pierwszy etap to sprawdzian wiedzy, drugi natomiast to już test wytrzymałościowy, obejmujący głównie biegi na czas. Po pozytywnym zakończeniu egzaminu taka osoba staje się dopiero sędzią próbnym.

Po przeprowadzeniu 30 spotkań w najniższych rangą rozgrywkach i nabyciu minimum doświadczenia arbiter próbny otrzymuje tytuł tzw. sędziego rzeczywistego. Każdy sezon to szansa na awans w świecie sędziowskim i możliwość prowadzenia meczów w lidze wyższej – tylko nieliczni otrzymują taką możliwość już po pierwszej rundzie. O awansie lub degradacji arbitra decyduje Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.

Ile zarabia sędzia piłkarski, biorąc pod uwagę rangę rozgrywek? Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawienie wynagrodzeń arbitrów głównych w Polsce.

  • Puchar Polski – 500 – 3600 zł (w zależności od etapu rozgrywek);

  • Superpuchar Polski – 3600 zł;

  • Ekstraklasa – 3600 zł;

  • I liga – 1800 zł;

  • II liga – 1000 zł;

  • III liga – 550 zł;

  • IV liga – 220 zł;

  • Liga okręgowa (tzw. okręgówka) – 160 – 190 zł;

  • A klasa – 130 – 150 zł;

  • B klasa – 120 – 130 zł.

Zagraniczny sędzia piłkarski – zarobki w TOP 5 najważniejszych ligach świata

Wynagrodzenie sędziego zagranicznego na tle zarobków arbitrów polskich wygląda naprawdę imponująco. Przy zestawieniu wzięliśmy pod uwagę jedynie te ligi, które budzą najwięcej emocji – La Liga, Premiership, Bundesliga, Serie A i Ligue 1.

Zarobki sędziów piłkarskich w lidze hiszpańskiej

Sędzia piłkarski w La Liga zarabia około 6 tysięcy euro za mecz! To jedno z najwyższych wynagrodzeń arbitrów na świecie. Mało który sędzia może pochwalić się takim stanem konta po zaledwie jednym poprowadzonym spotkaniu. W rezultacie árbitro de futbol, który regularnie sędziuje w najwyższej rangą lidze półwyspu Iberyjskiego inkasuje miesięcznie 25 tysięcy euro, czyli 300 tysięcy euro rocznie.

Liga angielska – ile zarabia sędzia piłkarski w Premier League?

System wynagrodzeń w Anglii różni się od tego, który panuje w innych krajach Europy. Podobnie jest z zarobkami arbitrów. Podczas gdy sędziowie ligowi są opłacani w systemie rozliczeniowym „za mecz”, na Wyspach otrzymują oni stałe wynagrodzenie – podobne do tego, które dostają osoby pracujące na etacie. Ile zarabia sędzia piłkarski Premiership? W skali roku najlepsi z najlepszych mogą liczyć na 200 tysięcy funtów. Jednakże dla wielu z nich średnie wynagrodzenie oscyluje między 80 a 100 tysiącami funtów za sezon.

Ile zarabiają sędziowie piłkarscy w Bundeslidze?

Sędzia piłkarski za naszą zachodnią granicą otrzymuje około 5 tysięcy euro za jedno spotkanie. Przy regularnym sędziowaniu, czyli w każdej kolejce, są w stanie zarobić 20 tysięcy euro miesięcznie. Inaczej rzecz się ma w przypadku sędziów należących do tzw. pierwszej klasy. Są to arbitrzy, którzy poza prowadzeniem spotkań ligowych otrzymali miano sędziów FIFA. Rocznie są oni w stanie zainkasować 79 tysięcy euro (źródło: bild.de).

Zarobki sędziów piłkarskich we Włoszech i Francji

Sędziowie piłkarscy prowadzący mecze w Serie A i Ligue 1 dostają wynagrodzenie podobne do tego, jakie otrzymują ich niemieccy koledzy. Ci, którzy wyróżniają się na tle pozostałych arbitrów, mogą liczyć na angaż w cotygodniowych potyczkach zespołów, co daje około 20 tysięcy euro na miesiąc.

Ile zarabia sędzia piłkarski międzynarodowy – stawki za udział w turniejach

Poza sędziowaniem w ligach rodzimych arbitrzy mogą liczyć również na angaż w turniejach międzynarodowych. Dla każdego z nich możliwość poprowadzenia meczu w Lidze Mistrzów czy Mistrzostwach Świata jest najwyższym wyróżnieniem, o którym mogą myśleć jedynie ci najlepsi. Ile zarabia sędzia piłkarski na Euro lub za udział w meczu Ligi Europy?

Międzynarodowy sędzia piłkarski – ile zarabia za mecz w Mistrzostwach Europy?

O tym, ile zarabia sędzia piłkarski za mecz na Euro, decyduje głównie ranga pojedynku – mecz grupowy, czy już finał? W zależności od tego, na którym etapie turnieju arbiter ma poprowadzić spotkanie, wynagrodzenie może wahać się od 7 – 10 tysięcy euro do nawet 50 tysięcy euro w przypadku fazy pucharowej.

Ile zarabia sędzia piłkarski na Mistrzostwach Świata?

Podobnie, jak sędzia piłkarski na Euro, arbiter Mistrzostw Świata może liczyć na wynagrodzenie oscylujące między 7 a 10 tysiącami euro za jeden poprowadzony mecz. Dla przykładu w 2018 roku podczas Mistrzostw Świata za naszą wschodnią granicą najlepsi sędziowie piłkarscy otrzymali po 57 tysięcy euro za sam udział w wydarzeniu oraz 2,5 tysiąca euro za sędziowanie w meczu (źródło: marca.com<)

Turnieje międzyklubowe – ile zarabia sędzia piłkarski za mecz Ligi Mistrzów i Ligi Europy?

Zarobki sędziów w Lidze Mistrzów i Lidze Europy, podobnie zresztą jak w przypadku innych turniejów, zależą w dużej mierze od tego, którego etapu rozgrywek dotyczy mecz i jakim doświadczeniem może pochwalić się arbiter. W LM i LE obowiązuje podział na 3 grupy: First (Pierwsza, Druga, Trzecia kategoria), Elite Development i Elite.

Grupa First dotyczy arbitra, który prowadzi mecz na etapie grupowym. Może on liczyć na wynagrodzenie na poziomie od 3 tysięcy euro do 5,5 tysiąca euro za mecz. Elite Development to już zarobki sięgające 6,5 tysiąca euro za spotkanie. Najlepiej zarabiają jednak ci, którzy trafili do kategorii Elite – są to sędziowie z najdłuższym stażem i doświadczeniem powyżej 5 lat w prowadzeniu meczów ligowych. Ta sędziowska ekstraklasa wybierana jest z reguły do spotkań w rundach pucharowych – 1/8 finału, ćwierćfinału, półfinału czy też finału. Sędziowie kategorii elitarnej otrzymują nawet 10 tysięcy euro za mecz (źródło: goalballlive.com).

Wybierz ofertę Etoto i zarabiaj jak sędzia piłkarski Mistrzostw Świata!

Wybierz zakłady bukmacherskie Etoto. Dokonaj analizy i postaw na swoich faworytów. Ściągnij aplikację mobilną na smartfona i graj wszędzie tam, gdzie będziesz tego chciał. Zarejestruj się i załóż konto w kilku prostych i szybkich krokach. Nie możesz skorzystać z bonusów? Skontaktuj się z bukmacherem za pośrednictwem czatu online.